2022 yılında 181 bin ton kullanılmış yağ toplandı, %98,3’ü rejenerasyona gönderildi

acromial

New member
L’Conou konsorsiyum üyelerinin meclisi (Ulusal Kullanılmış Madeni Yağlar Konsorsiyumu), 28 Nisan’da yapılan toplantıda oybirliğiyle kabul edildi. bütçe 2022: Conou, geçen yıl da döngüsel ekonomide mükemmellik seviyelerine ulaştı. 181 bin ton kullanılmış yağ ve onları başlatmak AB ortalaması olan %56’ya karşılık %98,3 yenilenmeye. Ayrıca Konsorsiyum, Eylül 2022’den bu yana, madeni yağların tüketim salımları temelinde şirketler tarafından ödenmesi gereken ‘atık yağ’ katkı payını 110€/tondan 70€/tona, 2015’ten bugüne kadarki en düşük değere daha da düşürdü.

Toplanan kullanılmış yağların rejenerasyonu ile 118.000 ton yeni yağlama bazı, 38.000 tonun üzerinde bitüm ve motorin üretilerek ülkemizin enerji faturasında önemli tasarruf sağlanmıştır. Conou Riccardo Piunti’nin başkanı.

Toplanan petrolün sadece küçük bir kısmı, %1,6’ya eşit, yakılırken, yüksek oranda kirlenmiş olan ısıda tahrip olan petrol, toplamın sadece %0,1’i kadardı. Toplama oranı, yani toplanan yağın yağlama yağlarının tüketimine oranı, yine tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %47,2’ye yükseldi.

Kullanılan yağın kalitesinde de ilgili sonuçlar elde edilmiştir. “Giriş yağı kalite yönetimi faaliyetleri, kullanılmış yağdaki kirleticilerin yanmaya yönelik küçük hacimlerde konsantre olmasına izin vererek sonuç vermeye devam ediyor; “yenilenebilir yağın” su ve silikon içeriğinin azaltılmasında ilerleme kaydedildi. 2022’de özel ilgiye tabi olan süreçlerin kalitesi, lojistikte indirilen yüklerde ve yeniden rezervasyonlarda azalma olduğunu gösteriyor”, diye altını çiziyor Piunti.

Konsorsiyum ayrıca enerji krizine hızlı ve etkili bir şekilde tepki vererek, hem toplayıcılar hem de rejeneratörler için ulaşım ve gaz maliyetlerindeki zirveyi telafi edecek önlemler aldı.

Ekonomik açıdan, katkının zamanında azaltılmasına rağmen Konsorsiyum, 2021’de ayrılan 12,2 milyon avroya eklenen 7,8 milyon avroyu ayırdı ve 2019’da çekilen Rezervin neredeyse tamamını yenilemeyi mümkün kıldı. ve 2020 için toplam 22 milyon avro. Bu sonuç, her şeyden önce, baz yağların yüksek fiyatları nedeniyle yenileme şirketlerine verilen desteğin azalması ve aynı zamanda 2021’e kıyasla yaklaşık 340 bin avro azaltılan yönetim maliyetlerine gösterilen güçlü ilgi sayesinde elde edildi.