5 ülkeden provokatif Türkiye uyarısı! Kirli algı operasyonu

Haris

New member
İsveç’te ve Danimarka’da İslam düşmanı provokatif akınların akabinde, kimi ülkelerin büyükelçiliklerinden eşzamanlı algı operasyonuna imza atıldı.

Her fırsatta ülkemizi karalamaya çalışan ülkeler, Aşırı sağcı Sıkı Taraf Partisi Başkanı Rasmus Paludan’ın provokatif Kur’an-ı Kerim yakma aksiyonlarının akabinde bir daha ortaya çıktı.

Paludan’ın İsveç’te Türk Büyükelçiliği ve Danimarka’da cami karşısında Kur’an-ı Kerim yakmasının akabinde, ABD, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya, Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına ihtarlarda bulundu.

PROVOKATİF DOLU TABİRLERLE UYARDILAR

Provokatif sözlerin yer aldığı metinde, Kur’an yakma aksiyonları niçiniyle Türkiye’de terör saldırısı riskinin arttığı, bu niçinle kalabalık yerlerden uzak durulması gerektiği açıklandı.

“TÜRKİYE’DE TERÖR AKINLARI RİSKİ ARTTI”

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kısa bir süre evvel İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılması Türkiye’de terör atakları riski artırmıştır. Bu niçinle bilhassa ağır, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır” tabirlerine yer verildi.

“TERÖRİSTLER İBADET YERLERİNİ GAYE ALABİLİR”

ABD’nin Büyükelçiliği ise açıklamasında şunları söylemiş oldu: “Avrupa’da son vakit içinderda yaşanan Kuran yakma olaylarının akabinde ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere mümkün misilleme akınlarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini yahut Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri amaç alarak, epey az ihtarda bulunarak yahut önce hiç ihtar vermeden saldırabilirler. Batılıların uğrak yeri olan yerlerde tetikte olun. Kalabalıktan kaçının. Düşük bir profil tutun. Etrafınızdan haberdar olun. Güncellemeler için mahallî medyayı izleyin. ABD vatandaşlarına yönelik en son İkazlar ve Bildiriler için Büyükelçilik sitesini takip edin.”

“AZAMİ DİKKAT GÖSTERİN”


Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden Türkiye’deki vatandaşlarına dönük yollanan e-postada ise şu tabirler kullanıldı: “ABD Konsolosluğu’nun 27 Ocak 2023’te yayımladığı güvenlik ihtarında hatırlatıldığı üzere, Türkiye’de terör saldırısı riski arttığından Türkiye’de ikamet eden ya da Türkiye’den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere bilhassa yabancı uyruklular tarafınca ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır.”

İSPANYA: TURİSTLERİN AĞIR OLDUĞU UĞRAK YERLERİNDEN KAÇINILMASI TAVSİYE EDİLİR


İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ise, “Avrupa’daki Kuran yakma olayları ve çeşitli ülkelerdeki ibadet yerlerinin yakınında birbirini izleyen terör hareketleri göz önüne alındığında, ibadet yerlerinin yakın etrafından, kalabalıklardan ve turistlerin ağır olduğu uğrak yerlerinden kaçınılması tavsiye edilir.” denildi.

Benzer bir ikaz metni de İtalya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden geldi.