ABD harekete geçti: Uçaklarda maske kalkıyor!

Haris

New member
ABD’de federal mahkemenin dün aldığı ve hava yolu ve başka toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğunu 3 Mayıs’a kadar uzatan düzenlemeyi iptal eden sonucun akabinde hava yolu firmaları harekete geçti.

4 BÜYÜK HAVAYOLU FİRMASI MASKEYİ KALDIRIYOR

Ülkenin en büyük 4 hava yolu firması olarak nitelendirilen United, Delta, American ve Southwest firmaları, mahkeme sonucuna uygun biçimde iç çizgi uçuşlarında uygulanan maske takma zorunluluğunu kaldırdıklarını duyurdu.

Mahkemenin sonucunın akabinde açıklama yapan ABD Ulaştırma Güvenliği Yönetimi de maske zorunluluğunun kaldırılması istikametinde gerekli adımları süratli biçimde atacaklarını duyurdu.

ABD’de uzunca bir müddetdir Demokratlarla Cumhuriyetçiler içinde tartışmalara niye olan maske takma mecburiliği, son olarak geçen hafta ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) tarafınca 3 Mayıs’a kadar uzatılmış, Cumhuriyetçiler karara reaksiyon göstermişti.

CDC, 13 Nisan’da yaptığı açıklamada, COVID-19 hadiselerinde bir daha artış görüldüğünü, bu niçinle hava yolu ulaşımının yanında otobüs, feribot ve metro kullanan yolcuların en az 3 Mayıs’a kadar maske takmasının mecburî olmaya devam edeceğini bildirmişti.

Kelam konusu karar, biroldukca eyalette restoran ve alışveriş merkezlerinde maske kullanma zaruriliği bulunmaması niçiniyle tartışmalara yol açmıştı. ABD’de faaliyet gösteren hava yolu şirketlerinin yöneticileri, martta ABD Lideri Joe Biden’a, uçaklarda maske zorunluluğunun kaldırılması isteğiyle bir mektup göndermişti.

CDC’nin sonucu, Florida’daki federal mahkeme tarafınca iptal etmiş ve CDC’nin yetkilerini aştığına işaret edilmişti.KAYNAK: AA