ABD, Kıyamet Günü uçağını havalandırdı

Haris

New member
Boeing 747 model yolcu uçaklarının modifiye edilmesiyle tasarlanan Boeing E-4B isimli uçak, ABD’nin Nebraska eyaletinde eğitim uçuşu gerçekleştirdi.

Eğitim uçuşunun, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in nükleer kuvvetleri alarma geçireceğini açıklamasından kısa bir süre daha sonra yapılması dikkatleri çekti.

4,5 SAAT UÇTU

ABD Hava Kuvvetleri’nin (USAF) bir üssünden kalkan uçak, Chicago’ya gerçek 4,5 saatlik bir uçuşu tamamladı ve daha sonra geri dönerek üsse indi.

Bu sorti sırasında uçağa balistik füzeleri takip etmek için kullanılan havadan ihbar ve denetim jetlerinin eşlik ettiği bildirildi.

E-4B, ABD ordusunun 1970’lerden beri bakımını yaptığı “Nightwatch (Gece Nöbeti)” uçak filosunun bir modülü.

ABD’NİN KIYAMET GÜNÜ UÇAĞI E-4B NIGHTWATCH (GECE NÖBETİ) niye BU KADAR KIYMETLİ?

ABD’nin “Kıyamet Günü” olarak isimlendirilen E-4B Nightwatch uçağı, meydana gelebilecek rastgele bir nükleer saldırı/savaş karşısında komuta merkezi olması için tasarlanmış ve donatılmıştır.

USAF tarafınca işletilen E-4B Nightwatch uçağı, pek üst seviye teknolojiye sahip olmakla birlikte, bir askeri stratejik komuta ve denetim uçağı olma özelliği göstermektedir.

Başka ismiyle Gece Nöbeti uçağı olarak tanımlanan E-4B Nightwatch uçağının dış kaplamasın dizaynı, mümkün bir nükleer taarruz kararı ziyan almayacak biçimde oluşturulmuştur.

E-4B Nightwatch uçağı pozisyon olarak, Nebraska yakınlarındaki Offutt Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan 595. Komuta ve Denetim Kümesinin 1. Hava İndirme Komutanlığı ve Denetim Filosu’nun envanterinde yer almaktadır.

ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki Boeing 747-200 uçaklarının niye uçurulduğu konusuna dair çabucak hemen açıklayıcı bir bilgi verilmedi.

E-4B Nightwatch uçaklarının hiç elbet en can alıcı özelliklerinden bir tanesi yakıt desteği alarak 1 hafta boyunca havada kalabilmesidir.

E-4B Nightwatch uçaklarının bir başka değerli özelliği, ileri düzeyde inançlı irtibat sistemleri yardımıyla ABD’nin nükleer kuvvetlerinin savaş anında da temas halinde kalmasına fırsat sağlayabilecek.

Bilinmeyen bir rota üzerinde dolanarak nükleer akına gaye olabilecek bölgeleri gözlemleme özelliğiyle de bilinen E-4B Nightwatch uçağı bir nükleer akın esnasmda yayılan ve bilgisayar sistemlerini kullanım dışı bırakan elektromanyetik ışınım dalgasına karşı da korunma özelliği gösterecek.

ABD liderlerinin Kuzey Amerika dışına yaptığı diplomatik seyahatlerde de liderin uçağına eşlik etmesiyle ve acil bir durumda hazır olması için, liderin varış yerinin yakınındaki ikinci bir hava alanına konuşlanmasıyla biliniyor.

KAYNAK: HABER7