ABD Ukrayna’yı aylar evvelce kent savaşına hazırlamış!

Haris

New member
The Washington Post tarafınca haberleştirilen silah teslim evraklarına bakılırsa ABD, uzun müddettir Ukrayna’ya önemli silah sistemleri gönderiyor. İletilen silahlar içinde uçaklara karşı füzelerin yanısıra kıymetli sayıda piyade silahı da var.

KENT İÇİ ÇATIŞMALARA UYGUN SİLAH VE KIYAFET

Listeye nazaran, aralık ayı başlarında Pentagon Ukrayna’ya, bomba imha uzmanı donanımlarının yanısıra, pompalı tüfekler, kent için çatışmalara uygun silah sistemleri ve özel kıyafetler gönderdi.


Geçen hafta boyunca Biden idaresi, birinci defa bu ülkeye Stinger uçaksavar füze sistemleri göndererek ve Kiev’in tanklara karşı savunmasını güçlendirdi. Javelin füzeleri ve ve zırhlı araçlara karşı öbür mühimmat tedarikini daha da artırarak sevkiyatı sürdürdü.

Gazetenin yorumuna bakılırsa, ABD idaresi, her ne kadar Ukrayna’ya silahlı birlik göndermese de, bu ülkeye değerli ölçüde silah iletti.

Ukraynalı direnişçiler işgali yavaşlatmayı başarmış olsa da, Rus kuvvetleri kentsel alanlarda baskı yaparak değerli mevziler kazanıyor. Başşehir Kiev ve Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Kharkiv, ağır bombardımana maruz kaldı. Rus birlikleri ayrıyeten Azak Denizi’ndeki stratejik liman kenti Mariupol’a yaklaşıyor ve Kırım’dan Ukrayna’nın öbür büyük liman kenti Odessa’ya hakikat baskı yapıyor.

KENT SAVAŞI HAZIRLIĞI

bir fazlaca uzman, Moskova’nın kilit kentler üzerinde denetim sağlayabilmesi durumunda savaşın bir sokak savaşına dönüşeceğini söylüyor. Sevkiyat listesi, Biden idaresinin Ukrayna’nın epey taraflı bir işgal için kendisini silahlandırması gerekeceğini varsayım ettiğini gösteriyor. Habere nazaran, Biden idaresi, son birkaç gün ortasında Ukrayna’ya, Rus uçaklarını maksat almaları için omuzdan atılır Stinger taşınabilir hava savunma sistemlerini yahut MANPADS gönderdi. Bunlar, 2018’den beri Ukrayna’ya askeri yardımın ana ögesini oluşturan Javelin füzelerine ek olarak gönderildi.

Üst seviye bir savunma yetkilisine bakılırsa, şubat ayı sonlarında onaylanan 350 milyon dolarlık askeri yardımın yaklaşık 240 milyon doları şimdiden Ukrayna’ya transfer edildi.

Haberdeki başka bilgiler şöyleki:

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna’ya güvenlik yardımı sağlayan 14 ülkeden biri. Başka ülkelerin transferleri, zırh ve uçaksavar sistemlerini içeriyor. Üst seviye savunma yetkilisi, geçen yıl ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolardan fazla askeri yardım taahhüdünde bulunduğunu söylemiş oldu.

The Post’un haberleştirdiği listeye bakılırsa, havan radarları, inançlı haberleşme üniteleri, elektronik ekipman, tıbbi ekipman, en az dokuz devriye botu ve 5 Mi-17 nakliye helikopteri de ABD tarafınca Ukrayna’ya sağlandı.