ABD ve Almanya’dan peş peşe Türkiye ile ilgili haddi aşan açıklama!

Haris

New member
Gezi davasında yargılanan sanıkların mahkum edilmesi ve iş adamı Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılması Batılı ülkeleri Türkiye tersliğinde yeniden bir ortaya getirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Kültür Bakanı Claudia Roth da , ABD’nin açıklamasına misal biçimde Kavala’nın “Derhal hür bırakılması gerektiğini” belirtti.

AVRUPA PARLAMENTOSUNDAN TEHDİT

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ve AB-Türkiye Parlamento Delegasyonu Lideri Sergey Lagodinsky de yayınladıkları ortak açıklamada “İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin bu üzücü sonucu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına açıkça hor görüyor ve Avrupa Konseyi’nde devam eden ihlal prosedürleri bakımından da kesinlikle sonuçları olacaktır” ifadesini kullanıp Türkiye’yi tehdit etti.

KATI PIRI’DEN KÜSTAH ÇIKIŞ

Davanın sonuçlanmasının akabinde Türkiye düşmanlığıyla bilinen Avrupa Parlamentosu eski Türkiye Raportörü Kati Piri, skandal sözler kullandı.

Piri, “Duyduğum öfke ve üzüntüyü anlatacak söz yok. AB ülkeleri harekete geçmeli. Türkiye’nin Avrupa Kurulu’ndan atılmasının vakti geldi.” tabirlerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü açıklamasında ise Türk yargısına hakaret edildi. Örgütün Avrupa bölgesel ofisi yöneticisi Nils Muznieks, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin sonucunı maskaralık olarak niteleyip Osman Kavala ve öteki sanıkların hür bırakılması için davet yaptı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Temsilcisi Emma Sinclair-Webb de mahkeme sonucunın “Avrupa Konseyi’ne faal bir meydan okuma” olduğunu belirtti.

USLANMIYORLAR

Geçen ekim ayında ortalarında ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçilerinin Osman Kavala açıklaması diplomatik krize niye olmuştu. Türkiye’nin içişlerine karışarak Osman Kavala’nın özgür bırakılması için skandal açıklamaya imza atan Almanya, ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri’nin küstah açıklamasına Türkiye makamlarından sert reaksiyon gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir. Siz burayı ne sanıyorsunuz. Burası Türkiye… Burası o denli bir kabile devleti değil. Anlı ulu Türkiye” demiş ve büyükelçilerin istenmeyen adam ilan edilmesi için talimat vermişti. sonrasındasında elçiler özür dilemişti.