ABD’de şok rapor; Müslümanlara yönelik ayrımcılık yüzde 9 arttı

Haris

New member
Ülkenin en büyük Müslüman hakları savunucusu sivil toplum kuruluşu olan Amerikan İslam Alakaları Kurulu (CAIR), Müslüman toplumundan gelen şikayetlerin derlendiği 2021 raporunu deklare etti.

İfade özgürlüğü, nefret kabahatleri, fizikî hücum ve okullarda ayrımcılık başlıkları altında hazırlanan raporda CAIR’e 2021’de toplam 6 bin 720 müracaatta bulunulduğu, bunun 2020’ye kıyasla yüzde 9 artış olduğu manasına geldiği kaydedildi.

Raporda, bilhassa başörtüsünün zorla çıkarılması, taciz, vandalizm üzere fizikî akın başlığı altındaki nefret ve önyargı olaylarında yüzde 28’li artış olduğuna dikkat çekildi.

CAIR Ulusal Yöneticisi Nihad Awad, ülkede sistemik İslamofobinin toplumu tehdit etmeye devam ettiğini belirterek, “Federal hükümet, kendi siyasetlerinde yapısal Müslüman zıddı bağnazlığı ve Müslüman toplulukların karşı karşıya olduğu uygar haklar sıkıntılarını ele almalıdır. Ülkemizde herkes özgürce ve itimatla ibadet edebilmeli, çalışabilmeli, seyahat edebilmeli ve okula gidebilmelidir.” biçiminde davette bulundu.

ABD’deki 25 eyalette ofisi bulunan CAIR, ülke genelinde Müslüman topluma yönelik ayrımcılık ve İslamofobik olayları takip ederek, gelen şikayetleri belgeleyen ve mağdurlara yardımcı olmaya çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak biliniyor.

KAYNAK: AA