ABD’den 3 yıl daha sonra Ukrayna sonucu

Haris

New member
Beyaz Saray, ABD Lideri Joe Biden’ın kıdemli diplomat Bridget Brink’in ABD’nin yeni Ukrayna büyükelçisi olarak atanması için aday gösterdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, şu anda ABD’nin Slovakya Büyükelçisi olan Brink’in 25 yıllık mesleği boyunca daha evvel ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Ofisi’nde kıdemli danışman olarak vazife yaptığı, Doğu Avrupa ve Kafkasya hususlarından sorumlu olduğu açıklandı. Rusça, Slovakça, Sırpça, Gürcüce ve Fransızca lisanlarını bildiği belirtilen Blink’in büyükelçilik bakılırsavinin ABD Senatosu tarafınca onaylanması gerekiyor.

ABD’nin eski Lideri Donald Trump’ın ABD’nin Ukrayna’nın eski Büyükelçisi Marie Yovanovitch’i Mayıs 2019’da ülkeye geri çağırmasından bu yana Ukrayna’da 3 yıldır ABD Büyükelçisi bulunmuyordu. Ukrayna’nın başşehri Kiev’deki büyükelçilik ayrıyeten Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı niçiniyle kapatılmıştı.

ABD, Kiev Büyükelçiliği’ni yakında bir daha açacak

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamada ise, “ABD’nin artan varlığı Ukrayna’ya takviyemizi gösterirken, ABD’nin diplomatlarımızı mümkün olan en kısa müddette Kiev’deki büyükelçiliğimize gönderme taahhüdünün bir modülüdür. Bu hareket, ABD vatandaşlarına gelişmiş dayanak sağlarken, bakanlığın insani yardım uğraşlarını kolaylaştırma ve Ukrayna hükümetine yardım ulaştırmaya yönelik uğraşları güçlendirecektir” denildi.