ABD’den Suriye açıklaması: ABD askerileri ne kadar kalacak?

Haris

New member
McKenzie, Orta Doğu’daki gelişmeler üzerine kıymetlendirme yapmak üzere ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) çevrim içi basın toplantısı düzenledi.

ABD’nin Irak ve Suriye’deki askeri varlığını daha ne kadar sürdüreceğine ait soruya karşılık veren McKenzie, Bağdat idaresinin daveti üzerine Irak’ta olduklarını söylemiş oldu.

McKenzie, Irak idaresinin yalnızca ABD’nin değil, NATO’nun da ülkede askeri varlığını sürdürmesini istediğine işaret etti.

ABD’nin yakın vakitte Irak’la stratejik diyalog toplantıları gerçekleştirdiğini ve ülkede ABD kuvvetleriyle ilgili her düzenlemenin Irak idaresi ile istişare edilerek yapılacağını belirten McKenzie, “Gelecekte olağan olarak ki uzun devir için olağan bir güvenlik iş birliği mutabakatı ve konuşlanma olmasını istiyoruz.” dedi.

McKenzie, Suriye’de ise DEAŞ’ı büsbütün bitirme nazaranvleri olduğunu ileri sürdü.

Suriye’de “SDG” ismini kullanan YPG/PKK’nın işgalindeki topraklarda mülteci ve DEAŞ mensuplarının tutulduğu hapishanelere işaret eden McKenzie, “Suriye’de ne kadar kalacağımızı bilmiyorum. Bunu ben bilmiyorum. En nihayetinde bu bir politik karar olarak ABD idaresi tarafınca alandaki duruma bakılırsa alınacak.” diye konuştu.

McKenzie, Rusya-Ukrayna savaşı niçiniyle Suriye’de Rus dayanaklı güçlerin yahut Rus güçlerinin ABD askerlerine yönelik rastgele bir tehdidinin kelam konusu olup olmadığı sorusuna, “Irak ve Suriye’deki komutanlarımla konuştum. Olabilecek her şeye karşı hazırlıklıyız. Rusya’nın Irak yahut Suriye’de tansiyonu tırmandırma niyetine dair rastgele bir işaret görmedik fakat olağan ki şayet bu biçimde bir durum olursa buna hazırız.” karşılığını verdi.

– Birader ile Kabil üzerine mutabakatından pişman değil

Afganistan üzerine de değerlendirmelerde bulunan McKenzie, ülkede DEAŞ-H’nin güç toplamaya çalıştığını ve 12 ile 18 ayda ABD yahut Batı’nın menfaatlerine karşı hareket yapabilecek güce erişebileceğinden kaygılı olduklarını söylemiş oldu.

Afganistan’dan çekilme sürecinde Taliban’ın önderlerinden Abdülgani Birader ile görüşmesinde, Taliban’ın Kabil’in denetimini çekilme müddetince ABD’ye vermeyi teklif ettiği biçimde kendisinin yalnızca Hamid Karzai Havalimanı’nın denetimini istediği hatırlatılan McKenzie’ye, çekilmede ortaya çıkan kaostan daha sonra bu görüşünden dolayı pişman olup olmadığı, Kabil’in tamamını Taliban’dan istemesinin daha yanlışsız olup olmayacağı soruldu.

ABD’li General, kesin bir lisanla bu görüşü reddederek, şunları kaydetti:

“Bu fikri muhakkak reddediyorum, size sebebini açıklayayım. Ben önemli bir teklif istiyordum ve bu teklif üzerine fazlaca düşünülmeden yapılan bir teklifti. Şu anda daha net görüyoruz ki; Birader, o gün Taliban’ın ortasındaki radikal kanat için konuşmuyordu. Bu kelamını tutabileceğine inanmıyorduk. Şayet önemli bir teklif olsaydı da birincisi hayli daha büyük bir ABD gücüne gereksinim olacaktı. En az bir tümen gerekirdi bu misyon için. Taliban da buna uymayacaktı. ötürüsıyla bu fikri mutlaka kabul etmiyorum.”