AB’den Filistin’e 199 milyon avroluk takviye paketi

Haris

New member
AB’nin Filistin Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Filistin’e yardım paketi için işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde merasim düzenlendiği açıklandı.

Törene Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ve Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye’nin yanı sıra Filistin Maliye Bakanı Şükri Beşşare ve AB temsilcilerinin katıldığı aktarılan açıklamada, Filistin’e yeni yardım paketinin 199 milyon avro olduğuna işaret edildi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) verilen mali dayanakların de 97 milyon avroya ulaştığı aktarılan açıklamada, bu biçimdece 2022 bütçesi tahsisleri mucibince AB’nin Filistin halkına yardımlarının toplam 296 milyon avroya ulaştığı vurgulandı.

AB Filistin Temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff, merasimdeki konuşmasında, Filistin probleminde iki devletli tahlile bağlılıklarının altını çizdi.

AB’nin Filistin ile İsrail içindeki mutabakatlara bağlı kalınması talebinde bulunacağını söyleyen Burgsdorff, ekonomik ve mali ıslahatlar için Filistin hükümeti ile de çalışmalarını sürdüreceklerini tabir etti.

Öte yandan Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan habere bakılırsa, Filistin Devlet Lideri Abbas, iki devletli tahlile siyasi takviyeleri ve milletlerarası mahfillerde Filistin halkına dayanakları için AB’ye teşekkür etti.

Filistin, son senelerda Arap ve memleketler arası yardımların azalmasının yanı sıra İsrail’in Filistin hükümeti ismine topladığı vergilerden yaptığı kesintilere bağlı olarak mali meseleler yaşıyor.

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü içinde 1994’te imzalanan Paris İktisat Protokolü yeterince İsrail idaresi, denetimi altındaki hudut kapılarından Filistinliler ismine topladığı yıllık 2 milyar doları Filistin hazinesine aktarıyor.

KAYNAK: AA