Baskı altında çatlamanızın 5 nedeni – Bilim Gazette

Mustafa

New member
Herkes hata yapar. Profesyonel beyzbol oyuncuları vuruş süresinin yarısından daha azında üsse girerler. Tecrübeli avukatlar her zaman davaları kaybetmelerine neden olacak kararlar verirler. Peki ya daha az yanlış adım atmanın bir yolu olsaydı? Northwestern Pritzker Hukuk Fakültesi Müzakere, Arabuluculuk ve Onarıcı Adalet Merkezi'nde hukuk profesörü ve kıdemli araştırmacı olan Leonard L. Riskin, yeni kitabında, yüksek baskı durumlarında başarılı olmanın anahtarının farkındalık olduğunu söylüyor.

Pazartesi günü Riskin, meslektaşlarından oluşan bir panelle birlikte, Bilim Hukuk Fakültesi Müzakere Programı tarafından düzenlenen bir tartışmada “Çatışmaları Dikkatlice Yönetmek: Düşündüğünüz Her Şeye İnanmayın” adlı kitabından görüşler paylaştı. Hukukta farkındalık uygulamalarının öncülerinden biri olan Riskin, duyguların ve yardımcı olmayan düşünce ve duyguların farkında olmanın, yalnızca hukuk için değil, diğer birçok meslek için de kritik olan karar vermede yardımcı olduğuna inanıyor.

Riskin, “Müzakere konusunda çok iyi eğitim almış, her şeyi okumuş ve çok fazla deneyime sahip kişilerin bile zaman zaman belirli bir müzakereyi veya arabuluculuğu gerçekten berbat ettiğini fark ettim” dedi. “Aynı şey hemen hemen her alanda geçerli… Aynı zamanda her türlü zor durumdan da bahsediyoruz.”

Riskin farkındalığın önündeki beş engeli şöyle tanımladı:

• Otomatik veya alışılmış düşünme, hissetme veya davranış biçimleri;
• Aşırı derecede benmerkezci bakış açıları;
• Duyguların zayıf yönetimi;
• Yetersiz sosyal beceriler;
• Odaklanma veya farkındalığın yetersiz yönetimi.

Riskin, beş engelin zor durumlarda sıklıkla birbirleriyle etkileşime girdiğini söyledi. Örnek vermek gerekirse, bir taraftan hoşlanmayıp diğer tarafı tercih etmeye başladığı bir müzakere hikayesini paylaştı. Aynı zamanda başkalarının onun hakkında ne düşündüğü ve onun yetenekli bir arabulucu olduğuna inanıp inanmadıkları konusunda da endişeleniyordu.

“Yani kafamda bu sesler dolaşıyor. Bu arada onları dinliyorum ve kendimi kötü hissediyorum. Riskin, “Ve odada olup biten gerçek konuşmayı dinlemiyorum” dedi.

Riskin, beş engel teorisini, son on yıldır hukuk uygulamalarını ve öğretimini etkileyen “İç Aile Sistemleri” olarak bilinen psikolojik bir çerçeveyle birleştiriyor.

“Bu, zihnimizde iki tür varlığın olduğu fikrine dayanan bir zihin teorisi ve psikoterapi yaklaşımıdır. Bir benlik var ve bir de parça adı verilen bir sürü şey var; bunlar psikologların 'alt kişilikler' olarak adlandırdıklarıyla aynı şey.

Riskin, parçaların bir aile gibi çatışan çıkarlarımızı temsil ettiğini söyledi. Ruhunuzun bir kısmı çocuksu ve öngörüden yoksun olabilirken, bir kısmı ebeveyn ve koruyucu olabilir. Riskin'e göre, ebeveyn alt kısmı, onlara söyleyecek hiçbir şeyi olmasa bile, ona önemli akademisyenlerle sohbet etmesini söylemek için dikkatini kesiyor.

Riskin, “Direnmeyi başardım” dedi. “Eğer onların farkında olursanız, bu iç seslerden biraz özgürleşebilirsiniz.”

Konuşmayı sonuçlandırmak için Riskin, kendi uygulamalarına biraz farkındalık katmak isteyenler için başlangıç noktalarını paylaştı. Birincisi, psikolog Tara Brach tarafından yazılan RAIN egzersizinin meşgul zihinleri yavaşlatmaya ve karar verme süreçlerini değerlendirmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Riskin ayrıca Judson Brewer'ın kaygı sancıları içindeyken duraklamayı öğrenmeyle ilgili “Anksiyeteyi Çözmek” adlı kitabını okumayı da öneriyor.

Riskin, “Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar gayretli olursanız, bu tür dikkat dağıtıcı şeylerle o kadar iyi başa çıkabilir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz” dedi.