Bilimi – ve köpekbalıklarını – erişilebilir kılmak – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
Law, yazın büyük bölümünü diş etlerinin yüzen bir köpekbalığı üzerindeki su akışını nasıl etkilediğini araştırarak geçirdi. Deri örneklerini analiz etmek ve hareketle ilgili verileri toplamak için farklı teknoloji türlerini nasıl kullanacağını öğrendi.

Henry Bryant Bigelow İhtiyoloji Profesörü ve Bilim Koleji Organizma ve Evrimsel Biyoloji Bölümü Profesörü Lauder, “Bence çoğumuz, özellikle bu günlerde bilime ve bilimsel deneyime erişimi çeşitlendirmeye çalışıyoruz” dedi. “Bunun birçok boyutu var. Irk boyutları, ekonomik erişilebilirlik, duygusal erişilebilirlik, zihinsel sağlık erişilebilirliği boyutları vardır. Hepimiz gelecek için bilimi çeşitlendirmeye çalışıyoruz ve bu, bunun sadece bir parçası.”

Florida Üniversitesi’nde yükselen son sınıf öğrencisi Nick Wallis-Mauro, programın bir parçası olarak Yale Üniversitesi’nde Elizabeth Sibert ile çalıştı. Odak noktası mikrofosillerdi. Şu anda Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nde görev yapan Sibert, araştırma deneyiminin amacının onu engelliliğe değil bilime dayandırmak olduğunu söyledi.

“Hepimiz bilim için buradayız” dedi. “Engelli bir bilim adamı olarak, kendimi çok yalnız hissettim ve aynı zamanda bilim insanı olan ve farklı şekillerde engelli olan diğer insanlarla tanışmak zorunda kaldığım her fırsatı gerçekten takdir ettim.”

Wallis-Mauro, “Köpekbalıklarını gerçekten seviyorum,” dedi. “Bu programı gördüm ve ‘Bu çılgınlık! Engelliler için köpekbalığı programı? O benim!'”

Bu, Ulusal Bilim Vakfı’nın Florida Üniversitesi’nden Lauder, Sibert ve Gareth Fraser’a köpekbalıklarını incelemeleri için verdiği hibenin ikinci yılı, ancak REU programının ilk yılı. Araştırmacılar, gelecek yıl öğrenci sayısını ikiye katlamak için ek fon talep etme planını tartıştılar. Ayrıca, diğer alanlardaki profesörlere ve araştırmacılara engelli öğrenciler için benzer fırsatlara öncülük etmeleri için ilham vermeyi umuyorlar.

Lauder, “Bunu yapmak zor değil… fakültenin çabalarına odaklanması yeterli,” dedi.

Günlük Gazete

En son Bilim haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.