Brezilya’da Kongre baskınında dikkatsizliği olduğu nedeni öne sürülerek ordu kumandanı nazaranvden alındı

Haris

New member
Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva, Ulusal Kongre baskınında dikkatsizliği olduğu sebebi öne sürülerek Ordu Kumandanı General Julio Cesar de Arruda’yı misyondan aldı.

Ulusal basında çıkan habere göre General Arruda’ya, Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Federal Yüksek Mahkeme baskını sırasında “acil” ve “etkili önlemler” almadığı suçlaması yapıldı.

Arruda’nın bakılırsavden alınma sonucunın Devlet Lideri Lula tarafınca verildiği bildirildi.

Arruda, eski Devlet Lideri Jair Bolsonaro’nun sonucuyla 30 Aralık 2022’de ordu kumandanı olarak atanmıştı.

Lula, 13 Ocak’taki açıklamasında, polis ve ordudan birtakım şahısların, Ulusal Kongre’yi basan eski Devlet Lideri Bolsonaro destekçileriyle işbirliği yaptığını söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Brezilya’da 30 Ekim 2022’de düzenlenen ikinci tıp devlet başkanlığı seçiminde sol görüşlü Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva yüzde 50,9, çok sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının akabinde Bolsonaro destekçileri evvel ülkede günlerce süren otoyol kapatma aksiyonları yapmış, akabinde da ordu karargahları önünde düzenledikleri şovlarda silahlı kuvvetleri, Lula’nın devlet başkanlığı bakılırsavini devralmasına karşı müdahaleye çağırmıştı.

Ülkede cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümü olan 15 Kasım’da Bolsonaro yanlıları, başşehir Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen kentlerinde bir daha birebir taleple askeri karargahların yakınında şovlar düzenlemişti.

Bolsonaro destekçileri, 8 Ocak’ta da ordunun müdahalede bulunması talebiyle slogan atarak polis bariyerini aşıp Ulusal Kongre binasına girmişti.

Protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale eden polis, kümelerin sonrasındasında Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine mahzur olamamıştı.

Ulusal Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’yi basan Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılarak denetim sağlanmıştı.

Kongre ve öbür devlet binalarına yapılan baskına karıştıkları nedeni öne sürülerek gözaltına alınan şahısların sayısının 1800’e ulaştığı bildirilmişti.

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci tipini kazanan eski Devlet Lideri Lula, 1 Ocak 2023’te parlamentoda yemin etmişti.KAYNAK: AA