El Salvador’da OHAL müddeti 30 gün daha uzatıldı

Haris

New member
El Salvador Kongresinde tartışılan OHAL’in 30 gün daha uzatılması teklifi, 84 milletvekilinden 67’sinin oyuyla kabul edildi.

OHAL MÜHLETİ UZATILDI

Devlet Lideri Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, karardan memnuniyetini lisana getirerek, “Bir gün ülkemizin düştüğü bu çukurdan çıkmasını istiyorsak, muhalefete ve onun kanlı oylarına karşı faziletli halk tek cephe açmalıdır.” tabirini kullandı.

Operasyonlarda yakalanan çete önderlerinin fotoğraflarını paylaşan Bukele, Mara Salvatrucha (MS13) çetesi başkanlarından birini daha ele geçirdiklerini söylemiş oldu.

Hükümet sayılarına nazaran 25 Mart’tan bu yana devam eden operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 16 bini aştı.

ÇETE ÜYELERİNE TEHDİT

Bukele, 28 Mart’taki açıklamasında da Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) ve Amerikalılar Ortası İnsan Hakları Komitesinin (IACHR) geçmişte çeteleri sağlamlaştırdığı, ateşkese sponsor olduğu suçlamasında bulunmuştu.

Sosyal medya hesabından mahpusta bulunan çete üyelerinin yarı çıplak fotolarını paylaşan Bukele, çete önderlerinden teslim olmalarını aksi biçimde kendilerini makûs bir sonun beklediğini kaydetmişti.

Yetkililer, şiddetin ülkede bir daha tırmanışa geçmesinden MS13 çetesini sorumlu tutuyor.

Dünyada en yüksek cinayet oranına sahip ülkelerin başında gelen El Salvador, çetelerin ülkedeki gücü niçiniyle önemli güvenlik sorunu yaşıyor.

KAYNAK: AA