Erbil’e saldırıyı soruşturan Irak Meclisi komitesi iz bulamadı

Haris

New member
Kamuoyuna sızdırılan kelam konusu raporda, “Gerçekleri Araştırma Komitesi üyeleri tarafınca Erbil’de konutu atağa uğrayan şahısla görüşüldü ve kendisine birkaç soru yöneltildi. Meskeninde kuşkuya yol açacak (İsrail istihbaratı) hiç bir şeyin olmadığı ortaya çıktı ve kendisinin bölgede (IKBY) ve haricinde hizmet ve inşaat alanında yatırımcı olduğu görüldü.” tabirlerine yer verildi.

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) İçişleri Bakanı ve güvenlik yetkililerinin de bölge topraklarında hiç bir ülkeye ait istihbarat çalışmasının bulunmadığını tabir ettiği kaydedilen raporda, Kurul üyelerinin de bölgede casusluk faaliyetleri için kullanılan hiç bir delile rastlamadığı aktarıldı.

Komisyonun, Irak Dışişleri Bakan Vekili ve Ulusal İstihbarat Servisi Lider Vekili’ni konuk ettiği ve onlara, İran’ın hücum öncesi Erbil’de İsrail üssünün bulunduğu istikametinde Irak tarafına bilgi verip vermediğinin sorulduğu kaydedildi.

Raporda, Iraklı iki yetkilinin de İran’ın bu istikamette Irak’a yazılı hiç bir bildirimde bulunmadığını söylemiş olduği tabir edildi.

Raporda ayrıyeten, Irak’ın güvenliği ve egemenliğinin korunması için Bağdat merkezi hükümeti ile IKBY’nin güvenlik alanında iş birliğini sürdürmesinin gerekliliği vurgulandı.

NEO OLMUŞTU?

IKBY Anti-Terör Ünitesi, 13 Mart’ta Erbil’in Irak haricinden 12 balistik füzeyle atağa uğradığını duyurmuştu.

İran İhtilal Muhafızları Ordusu, bölgede “İsrail’e bağlı üs bulunduğu ve onun maksat alındığını” sav ederek, füze akınlarını üstlenmişti.

KAYNAK: AA