Ercan Altuğ Yılmaz Yazio: Martı

Mustafa

New member
Hepimizin hayatında kesinlikle oyun oynayan birileri vardır. Taşınabilir oyunlar, bilgisayar oyunları, fizikî oyunlar derken aslında fazlaca sık oyunlara denk geliriz. Çocukken oynadığımız seksek, ebelemece üzere oyunlar büyüyünce kendini toplu taşımada sıkılınca telefonumuza indirdiğimiz bir taşınabilir oyuna ya da konutta boş vakitlerimizi değerlendirdiğimiz bir bilgisayar oyununa bırakır.

Oyun bu kadar yaygınken ve hayatımızın her alanında dikkat çekerken, aslında bir daha bu kadar yaygın olan lakin o kadar da dikkat çekmeyen saklı bir kahramanımızdan bahsetmek istiyorum bugün sizlere: Oyunlaştırma.

İnsan motivasyonunun yarış ve ödül üzere kavramlarla arttığını goren tasarımcıların amacı olan oyunlaştırma taktikleri fark etmesek bile ömrümüzde düşündüğümüzden çok yerde rol oynamakta.

bir müddetdir kullandığımız, İstanbul trafiğinden kaçmak ve pak hava almak için tercih ettiğimiz ulaşım aracı olan Martı da oyunlaştırma formlarını taşınabilir aplikasyonlarda kullanıyor.

Bir scooter kiraladınız ve arkadaşlarınızla mahalledeki en sevdiğiniz parkta buluşacaksınız. Seyahati sıkıntısız bir biçimde tamamlayacakken, uygulamanın size ‘Haritada yeşil alana park ederseniz, bir daha sonraki Martı kiralamanızda indirim kazanacaksınız.’ uyarısı tam olarak gideceğiniz parka değil de, 200 metre uzağa da olsa o yeşil alana park etmenizi sağlıyor. Otobüs, minibüs üzere kendi güzergahı olmayan, istediğiniz yere sürebileceğiniz bu ulaşım aracını, sadece uygulama sizden istiyor diye gideceğiniz yerden uzağa park etmek birinci başta mantıklı gelmiyor olabilir. Ama yine uygulamayı kullanacağımızın farkında olduğumuzdan (ki beraberinde uygulama da bunu yenidenlayacağımızı var iseyarak, bize etkin olan seyahatimiz için değil de bir daha sonraki seyahatimiz için indirim hakkı tanıyacağını belirtiyor.) ve bir meydan okumayı geri çevirmek istemediğimizden o yeşil alana park ediyoruz. bir süre daha sonra farkında olmadan yalnızca yeşil alanların neresi olduğunu görmek istediğimiz için bile gideceğimiz bir yere Martı ile gitmeye başladığımızı fark etmemiz mümkünlük dahilinde. ????

Örnek verecek olursak; Martı kullanırken bir süre daha sonra seyahate başlamadan evvel, indirimli Martı’lar da bulabileceğimi ve bunun üzerine kullanıcı tecrübemin büsbütün değiştiğini keşfettim. Hem yürüyerek Martı’ya gitmeye başlamıştım, tıpkı vakitte gideceğim yerden daha farklı bir yere park ederek bir daha yürüyüş yapıyor oluyordum. Artık motivasyonumu sağlayan, hem duble indirim kazanıyor olmak tıpkı vakitte spor yaptığımı hissetmek olmuştu.

‘Evet gideceğim yer yürüyerek gitmek istemediğim kadar uzak ancak konuttan çıktığım üzere bir ulaşım aracına binmiyorum’ kanısı kendimi daha dinç hissetmeme niye olduğundan bir süre daha sonra farklı ulaşım araçlarını tercih etmemeye başladım. Uygulama içerisinde geçirdiğim vakit, kullanım sıklığı ve alışkanlıklarım değişmeye başladı.

Süratli tüketim topluluğu içerisinde yaşayan beşerler için, oyunlaştırmanın aslında sıkılmak ve maksat uygulamayı kullanmaya olan motivasyonunun düşmesinin önüne geçtiğini biliyoruz. Dizilerin suratını 1.5 arttırarak izleyen, birebir yerde uzun müddet oturmaktan bile sıkılabilen bir tüketici toplum içerisinde bireyin bir uygulamayı uzun müddet kullanımını sağlamak işte tam olarak bununla gerçekleşebilir: Oyunların yolunu izleyerek, kullanıcının gereksinimlerini ve isteklerini odağına alan başarılı bir oyunlaştırma uygulamasını hayata geçirmek.. Umarım kullanıcı odaklı tasarlanmış oyunlaştırma örneklerinin geliştiğini ve yaygınlaştığını gelecek dizaynlarda görmeye devam ederiz.

Bu yazı Gamfed Türkiye Gönüllülerinden Bahar Elmas’ın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Twitter

Instagram

Linkedln