EY, hammadde fiyat oynaklığı kritik bir unsurdur

acromial

New member
eğilimini analiz etmek son yıllarda enerji fiyatları, kritik bir unsur olmaya devam eden hammadde fiyatlarında oynaklık gözlemliyoruz. Örneğin, CO2 kotalarının maliyetleri son 10 yılda 10 kattan fazla arttı (2012’de 9 euro/tonun altındaki değerlere kıyasla 2023 için yaklaşık 90 euro/ton bekleniyor) ve bu işin DNA’sını değiştirdi ve enerji üretim teknolojilerinin göreli rekabet edebilirliğini etkiledi.

CO2 maliyetindeki artış, gaz maliyetiyle birleştiğinde, fiyat belirleyiciler gaz santralleri olduğundan, elektrik piyasasının mevcut kurallarına göre sistemin elektrik sağlayabileceği fiyatı neredeyse iki katına çıkardı. Bunlar, bugün Roma’da devam eden EY Energy Summit 2023 – Energy Reset’te yayınlanan verilerden bazıları.

Bu unsurlar, Avrupa’nın 2035 yılına kadar ulaşımda fosil yakıtlara son vermesi veya yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimi için ulusal hedeflerin artırılması ile birlikte, yalnızca cari dengenin küçülmesine değil, aynı zamanda yeşil çözümler.

Aslında, EY tahminlerine göre, yenilenebilir enerjiler için belirlenen hedeflere ulaşmak için, önümüzdeki 10 yıl içinde, öncekinin iki katından fazla üretim artışı sağlayan yeni kurulum oranını hedeflemek gerekiyor. son 10 yılda elde edilmiştir.

Yeşil geçişin ne kadara mal olacağına dair somut bir örnek otomotiv sektörü ile ilgili olarak öne sürülebilir. Avrupa Parlamentosu kısa bir süre önce, e-yakıtlı arabalar dışında, 2035’ten itibaren yeni benzinli ve dizel arabaların üretiminin durdurulmasını onayladı. Bu aşamalı olarak ortadan kaldırmanın elektrik tüketimi üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

Hatta EY’nin tahmin ettiği verilere göre elektrikli araçlara geçişi desteklemek için yılda yaklaşık 50 TWh’ye ihtiyaç duyulacak. İtalya’daki mevcut elektrik talebinin %15-20’sine eşit, ek bir önemli tüketim kaynağı olacaktır.