Fildişi Sahili'ndeki okullar için su, enerji ve kitaplar. Eni-Petroci-Avsi projesi

acromial

New member
Hızlı ekonomik büyüme ve nüfus artışı bağlamında Fildişili öğrenciler için kaliteli ilköğretimi destekleyin. Bu amaçla Eni, ortağı Petroci ve Avsi'nin 'Fildişi Sahili'nde kaliteli ilköğretime destek' projesi doğdu.

2022'de başlatılan proje, Abidjan şehrinde ve Sud-Comoé bölgesinde bulunan Port-Bouët Belediyesi'nde okulların yenilenmesini, eğitim materyallerinin dağıtımını, öğretmenlerin eğitilmesini ve toplum bilincini içeriyordu. Abidjan'daki Canal Vridi okulu, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın 4 Nisan 2024'te Fildişi Sahili'ne yaptığı ilk resmi ziyaret sırasında yaptığı gezinin de durağıydı.

20 yararlanıcı okulda 8.500 öğrenci, 2.000 veli ve 150 civarında öğretmen ve eğitim danışmanının yer aldığı proje, ülkede kaliteli eğitime erişimi desteklemek amacıyla Eni ve Avsi tarafından Eylül 2022'de imzalanan üç yıllık bir anlaşma ile düzenleniyor ve uygulanıyor. sektörü dönüştürme taahhüdünün bir parçası olarak Fildişi Sahili Milli Eğitim ve Okuryazarlık Bakanlığı ile ortaklaşa çalışmaktadır. Bu, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Fildişi Sahili Eğitim Planı 2017-2025 ile uyumlu bir projedir.

Geçtiğimiz yılın ekim ayında 20 kamu ilköğretim okulunun rehabilitasyon çalışmaları tamamlandı. Müdahaleler, Port-Bouët Belediyesi'ndeki sekiz okulun spor sahalarının inşası da dahil olmak üzere tamamen yenilenmesini ve Port-Bouët Belediyesi ile Sud-Comoé Bölgesi'ndeki diğer 12 okulun yeni tuvaletlerle işlevsel olarak yeniden geliştirilmesini içeriyordu. ve elektrik şebekesine bağlantı. Böylece suya ve elektriğe erişim, daha önce bu temel hizmetlerin bulunmadığı yapılarda bir gerçeklik haline geldi. Ayrıca tüm okullara yeni sıralar, seyyar kitaplıklar, kitap ve bilgisayar ekipmanlarının yanı sıra kırtasiye ve hijyen malzemeleri de temin edildi.

Öğretmen Kouame Yann Tiapo Georgette, “Vridi okulunda öğretmenlik yapıyorum” diyor. Yeniden yapılanma çalışmalarından sonra çalışmak bir zevk haline geldi. Daha önce boyası bakımsızdı, spor tesisi yoktu, basketbol sahası yerine sadece kum vardı ve su temini zayıftı. Tadilattan sonra her şey değişti, çatı bile. Yağmur yağdığında sınıflara su girmesinden korkmuyoruz. Bütün bunlar işimizi kolaylaştırıyor.”

Eni, Fildişi Sahili'nde çok çeşitli faaliyetlerle faaliyet göstermektedir: Baleine sahasından petrol ve gaz üretiminden yerel topluluklara yüksek enerji verimli sobaların tedarikine, okulların ve kliniklerin yeniden geliştirilmesine ve eğitime kadar. Enerji sektöründeki yönetici ve teknisyenlerin katılımı.