Fransa’da sistemsiz göçmenlerin otoparkta hayat uğraşı

Haris

New member
Çoğu Afgan olmak üzere İran, Fas gibi ülkelerden gelen yaklaşık 150-200 sistemsiz göçmen, daha âlâ bir hayat umuduyla çıktıkları yolda, kimi birtakım biroldukça ülkeden geçerek geldikleri Fransa’da göçmen kampı haline gelen otoparkta, sivil toplum örgütlerinden ve etraftan gelen yardımlarla ayakta duruyor.

ZOR HİJYEN ŞARTLARI ALTINDA HAYAT MÜCADELESİ

90 kadar çadırın olduğu kampta, ailelerini geride bırakan sistemsiz göçmenlerin yanı sıra çocuklu üç aile de yaşıyor.

Çöplerin bidonlarından taştığı, kıyafetlerin kuruması için otoparkı çevreleyen çitlere asıldığı kampta, yalnızca dört seyyar tuvalet var ve duş alınabilecek bir yer bulunmuyor. Göçmenler, ısınmak için bir çöp tenekesinde ateş yakıyor.

Polisler otoparkı gözlemek ve manzara almak emeliyle her gün bölgede devriye geziyor.


DEVLET GÖÇMENLERLE İLGİLENMİYOR

24 yaşındaki Afgan Zeki, Fransa’ya geleli 3 ay olmuş sistemsiz göçmenlere rastladığını lakin devletin bu bireylerle ilgilenmediği belirterek bu durum karşısında Fransa’dan ayrılmayı düşündüğünü söz etti.

Fransa’dan gitmek isteyen sistemsiz göçmenlerin, Almanya ve İtalya gibi ülkeleri tercih ettiğini aktaran Zeki, bu ülkelerde göçmen kamplarının bulunduğunu ve göçmenlerle ilgilenildiğini söylemiş oldu.

Zeki, öbür Avrupa ülkelerinde parmak izi alınan sistemsiz göçmenlerin, bu niçinle Fransa’ya geldiklerinde hudut dışı edildiklerini de lisana getirdi.

Otoparkta kurulan kampa insanların her akşam yemek getirdiğini belirten Zeki, burada yalnızca dört tuvalet bulunduğuna ve bunun epey yetersiz kaldığına da işaret etti.


OTOPARKTA EN AZ 200 KİŞİ KALIYOR

İnayatullah isimli Afganistan kökenli sistemsiz göçmen de 2 aydır burada kaldığını, geldiğinde 50-60 kişinin bulunduğu otoparkta artık en az 200 kişinin yaşadığını lisana getirdi.

Kampta yaşadıkları sıkıntı şartları anlatan İnayatullah, polisin her gün gelip otoparkta kalan bireylerin sayımını yaparak gittiğini ve kimsenin burada neler yaşadıklarını sorgulamadığına işaret etti.

İnayatullah, burada insanların duş alabilecekleri bir yerin olmadığını, duş almak için haftada 1-2 kez uzak bir yere gittiklerini lisana getirerek “İşte hayat bu biçimde geçiyo.” dedi.


SAHUR YAPIYORUZ LAKİN YEMEKLER SOĞUK

Ramazan ayı olması niçiniyle sahur için yemek geldiğini belirten İnayatullah, “Sahur yapıyoruz lakin yemekler epeyce soğuk” ifadelerini kullandı.

İnayatullah, bir haftadır havaların ısındığını, daha öncesinde epey soğuk olduğu için ısınmak için ateş yaktıklarını söylemiş oldu.

Kendilerine ekseriyetle sivil toplum kuruşlarının yardım ettiğini, yemek dağıttığını söz eden İnayatullah, devletin ise yalnızca muhakkak bireylere cüzi ölçüde para yardımında bulunduğunu lisana getirdi.

2021 yılı sonunda da başşehir Paris’te, ortalarında çocuklu ailelerin ve refakatsiz çocukların olduğu göçmen kümesi haftalarca bir köprü altındaki tünelde soğuk hava koşullarında çadırlarda kalmıştı.

KAYNAK: AA