Generali, ‘Bg4sdgs-Değişim zamanı’nın yeni bölümünün merkezinde kaliteli eğitim

acromial

New member
Dünyadaki önemli ama kırılgan eğitim hakkı: Dünyada 250 milyondan fazla erkek ve kız çocuğunun ayrımcılık veya sürdürülemez eğitim maliyetleri nedeniyle okula gidemediğinden bahseden UNESCO raporunun okunmasından çıkarılabilecek olan budur. Birçok açıdan bir ülkenin büyümesinde ne kadar eğitim ve bilginin belirleyici olabileceğini düşünürseniz yüksek bir rakam. Ve ‘Bg4sdgs-Değişim zamanı’nın on ikinci bölümünün öyküsünün merkezinde, 17 hedefe ulaşma sürecinin en son durumunu keşfetmeye yönelik Banca Generali projesinin merkezinde kesinlikle eğitime erişim ve eğitimin kalitesi yer alıyor. BM Gündemi 2030.

Bu vesileyle, girişimin yanı sıra fotoğrafçının objektifi Stefano Guindani, 4 numaralı sürdürülebilir kalkınma hedefi (SKH) ile ilgili durumu araştırmak için ara verdi, ‘Kaliteli, eşitlikçi ve kapsayıcı eğitim ve herkes için öğrenme fırsatları sağlamak’. Fotoğrafçı, durumu analiz etmek için Hindistan’a, Mumbai’ye 330 kilometre uzaklıktaki, 2.000’den az nüfusu olan ve birkaç yıl öncesine kadar eğitim oranının %2’ye yakın olduğu küçük Paritewadi köyüne gitti.

Hatta 2009 yılından bu yana Hindistan hükümeti tarafından çıkarılan ‘Eğitim Hakkı Yasası’ ile okuma yazma bilmeyenlerin oranı %75’ten %30’a çıkarak ülke genelinde durum değişti. Topluluklardan başlayarak herkesin somut bir yanıt vermesini gerektiren, benzersiz bölgesel özelliklere ve altyapı sorunlarına sahip gelişmekte olan bir ülke için önemli bir gelişme. Aslında bu, 2014’te açıklanan Küresel Öğretmen Ödülü’nü kazanan 32 yaşındaki ‘dünyanın en iyisi’ öğretmeni Ranjitsinh Disale’nin durumudur.

Dissale, Paritewadi köy okulundaki genç kadınların eğitimini teşvik ettiği ve genellikle erken yaşlardan itibaren evlendirilen kızların hayatlarını sonsuza dek değiştirdiği için ödüllendirildi. Fotoğrafçı ve ‘Bg4sdgs-Değişim zamanı’ projesinin yazarı Stefano Guindani, “Mumbai’den karayoluyla sekiz saat uzaklıktaki kırsal bir bölgede modern dünyanın küçük bir yuvasını hayal etmek kolay değil, ama var” diye açıklıyor. Ranjitsinh Dissale’nin küçük öğrencilerinin dünyaya bir pencere açmak için sığındıkları, sloganlarla ve teknolojik olarak gelişmiş şehirlerimizde bizim de peşinden koştuğumuz hedeflerle süslenmiş küçücük bir bina: cinsiyet eşitliği, barış, adalet ve her şeyden önce kaliteli eğitim”.

“Kaliteli eğitim ve kapsayıcı eğitim -Guindani devam ediyor-, bu, okulun kurulmasıyla birlikte birçok kızın 13 yaşında gelin olmak yerine okuyabilmesine olanak tanıyan ve daha sonra onun yaratmasına izin veren Hintli usta tarafından yürütülen eğitim. diğer okullar ve ihracat için bir eğitim yöntemi. Fikir paylaşımının, entelektüel cömertliğin ve karşılıklı güvenin herkes için nasıl daha iyi bir gelecek inşa edebileceğinin erdemli bir örneği”.

Ancak, tek sorun okula devam oranının düşük olması ve yerel toplulukların çalışmalara erişimi değil. Öğretmen, kazandığı 1 milyon dolarlık ödül sayesinde ‘ahır ile depo arası harap durumda’ bir binadan başlayarak okul inşaatının temellerini attı. Tüm öğrencilerin kendi yerel dillerinde ders kitaplarına sahip olmasını sağladı ve QR kodunu kullanarak öğrencilerin şiirlere, hikayelere, video okumalarına ve ev ödevlerine erişmelerini sağlayan bir eğitim sistemi icat etti.

15 Eylül 2021’de Milano’da sunulan ‘Bg4sdgs-Time to change’, BM Gündemi 2030’un 17 SKH’sinin tamamını keşfetmek için şimdi 5 ay daha devam edecek. Her biri için fotoğrafçı tarafından benimsenen anahtar iki yönlü olacak: Bir yandan amaç, insanın çevre ve toplum üzerindeki olumsuz eylemini vurgulamak, diğer yandan insanlığın kendisinin yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler yoluyla nasıl olağanüstü bir iyileşme yeteneğine sahip olduğunu vurgulamaktır.

Guindani araştırmasında, yurtdışında da kritik vakalar ve mükemmellik durumları aramak için İtalya sınırlarının ötesine geçecek: Brezilya, Norveç ve Avustralya’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Hindistan ve Güney Afrika. Onu desteklemek için, projenin metinlerini düzenleyecek ve izlenecek bazı projeler önerecek olan, uluslararası alanda en çok takdir edilen antropologlar arasında yer alan Alberto Salza gibi istisnai bir yol arkadaşı var. 4 numaralı SDG ‘Kaliteli Eğitim’ bu dizide sunulan on ikinci hedeftir.

Bg4sdgs projesinin tüm fotoğraflarına ayrıca https://www.bancagenerali.com/ web sitesinde ve Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn ve YouTube’daki resmi Banca Generali profillerinde bakılabilir.