Harvard Üniversitesi, geçmişte köle çalıştırdığı için 100 milyon dolar bağışlayacak

Haris

New member
Harvard Lideri Lawrence Bacow, üniversite öğrencilerine ve öğretim üyelerine gönderdiği elektronik postada, “Harvard Üniversitesi, kölelik ve ırkçılığın mirası olan toplumsal ve ekonomik boşlukları kapatmak için 100 milyon dolar ayırıyor.” sözüne yer verdi.

Harvard’ın internet sayfasında bir görüntü eşliğinde, “Harvard ve Köleliğin Mirası” ismiyle yer alan 134 sayfalık raporda, 1783’te kurulan üniversitenin yerleşkede çalıştırdığı köleler, köle ticareti ve kölelikle ilişkili sanayilerden yararlanan üniversitenin tarihine ışık tutuldu.

Bacow, “Harvard, son derece ahlaksız olan uygulamalardan yararlandı ve kimi istikametlerden bunları sürdürdü. Bu uygulamaların bireyler, Harvard ve toplumumuz üstündeki kalıcı yıpratıcı tesirlerini ele almak için elimizden geleni yapmak konusunda ahlaki bir sorumluluk taşıdığımıza inanıyorum.” sözlerine yer verdi.

Raporu hazırlayan öğretim üyelerinden oluşan 14 kişilik takım, Harvard’ın Karayipler’den getirterek köle olarak çalıştırdığı Afrika kökenli insanların soyundan gelenlere eğitim ve başka dayanakların sunulmasını tavsiye etti.

Harvard, daha evvel kölelikle değerli irtibatları kabul etmişti

2016’da Harvard Lideri Drew Gilpin Faust, 1783’e kadar “Harvard’ın Amerika’nın ırksal esaret sisteminde direkt hata ortağı olduğunu” açıklamıştı. Buna karşın üniversitenin hazırladığı raporda, resmi bir özür tabiri yer almadı.

Daha evvel ABD’de birfazlaca üniversite, kölelikle bağlı geçmişleriyle ilgili çalışmalarda bulunurken; Georgetown ve William&Mary dahil olmak üzere birtakım üniversiteler son senelerda kölelikteki rolleri için özür dilemişti.

Geçen yıl Virginia’da yürürlüğe giren bir yasa, 5 devlet üniversitesinin, kurumlar tarafınca köleleştirilen insanların torunları için burs oluşturmasını kaide koşmuştu.

KAYNAK: AA