Hekimlere bakılırsa Göğüslerinizin Kaşınmasının 16 sebebi

Safa

New member
Muhtemelen bedeninizin neredeyse her yerinde bir kaşıntı olmuş ve üzerinde fazla düşünmeden kaşımışsınızdır. Lakin mevzu kaşınan göğüslere gelince, büsbütün farklı bir problem üzere geliyor. Yalnızca biraz utanç verici hissetmekle kalmaz, beraberinde birtakım kaygıları de birlikteinde getirebilir. Göğüslerinizin niye kaşındığını merak ediyorsanız, karşılık bir epeyce şey olabilir.

bir daha de, birçok durumda kaşıntılı göğüslerin büsbütün olağan olduğundan emin olabilirsiniz. Kaşıntılı cilt bedeninizin rastgele bir kısmını etkileyebilir ve göğüsteki cilt genel olarak epey hassastır. Yalnızca kuru ciltten daha önemli iç hastalık belirtilerine kadar bir dizi şart bir niye olabilir. Göğüs derisi daima dar giysiler, sıkı balenli sütyenler ve spor sutyenleri ile örtüldüğü için ve ayrıyeten beden anatomisi gereği kendi kendine daima fizikî tahrişe maruz kalır. Nemin hapsbulunmasına, ciltte maserasyona ve kaşıntıya yol açan fazlaca fazla cilt-cilt teması vardır.

Kaşıntılı göğüslere niye olabilecek şeylerin listesi, yaygın zararsız tetikleyicilerden tabip ziyareti gerektirecek daha önemli altta yatan sıhhat sıkıntılarına kadar şaşırtan derecede uzundur. Bu niçinlerin her birinin ardındaki sebebi araştırdık, bu biçimdece göğüslerinizin niye kaşındığını her vakit bileceksiniz…

Doktorlara nazaran Göğüslerinizin Kaşınmasının 16 sebebi


1. Kumaş Hassasiyeti


Sütyenleriniz ve üstleriniz içinde, göğüslerinizle temas eden bir fazlaca farklı çeşitte materyal vardır ve cildinizin bunlardan kimilerini beğenmeme mümkünlüğü vardır. İster sütyeninizin kumaşı ister süveterinizin kumaşı olsun, makul kumaşlara karşı bilhassa hassas olduğunuzu fark ederseniz, bunlardan kaçınmanız gerekebilir. Sentetik kumaşlar, bilhassa de hassas cilde sahip olanlar için, bilhassa polyester ve lateks olmak üzere yaygın kaşıntı niçinidir.

2. Kuru cilt

Kaşıntılı göğüslerin en yaygın niçinlerinden biri sıradantir: kuru cilt. Kuru cilt, doğal cilt bariyerinde bir bozulmaya niye olarak içeriden nem kaybına ve cildi dışarıdan alerjenlere ve ötürüsıyla iltihaplanmaya daha fazla maruz bırakmaya yol açar. Enflamasyon bir sefer başladığında, kaşınmaya niye olan hücrelerin ortasından daha fazla proinflamatuar sitokinlerin salınmasına yol açan hale gelir. Talih yapıtı, tahlil de sıradan: Doğal cilt bariyerini kaliteli ve yumuşatıcı cilt kremleriyle onarmak yardımcı olabilir.

3. Dermatit

Bu cilt rahatsızlığına alerjik tepki yahut muhakkak tahriş edici hususlara maruz kalma niye olabilir ve bu da cildin kızarmasına, ağrımasına ve şişmesine niye olabilir. Çeşitli dermatit tipleri vardır ve hepsinin farklı niçinleri vardır. Bunlar en yaygın olanlardır:

  • Seboreik Dermatit: , “kafa derisi, nazolabial kıvrımlar, burun ve kaşlar üzere yüksek konsantrasyonda yağ bezleri bulunan bölgelerde çoğunlukla bulunan kırmızı ve pullu olarak ortaya çıkan yaygın ve yenidenlayan bir durumdur. Çok yaygın olmamakla bir arada kimi vakit göğüs bölgesinde ortaya çıkabilir.
  • Atopik Dermatit: olarak da bilinen atopik dermatit, kaşıntıya ve kırmızı plaklara niye olan kronik inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır. En sık olarak çocuklarda meydana gelir, ekseriyetle bilekler, dirsekler ve dizler üzere bükülme bölgelerinde bulunur. Ayrıyeten göğüs ucunun kaşınmasının yaygın bir sebebi olabilir.
  • Kontakt Dermatit: Kontakt dermatit, bölgenin bir hususla direkt temasıyla meydana gelen rastgele bir dermatiti tabir eder. İki tip kontakt dermatit vardır. Bunlar alerjik ve tahriş edici kaynaklıdır. Alerjik dermatit, cilt bir unsura maruz kaldığında ortaya çıkar ve bu bir bağışıklık yansısını tetikler. Tahriş edici kontakt dermatit, cilt, cildin fizikî, mekanik yahut kimyasal tahrişine niye olan bir hususa maruz kaldığında ortaya çıkar.
4. Mantar enfeksiyonu

Evet, maya enfeksiyonları vajinal bölgeyle hudutlu değildir; Maya enfeksiyonları da kaşıntılı göğüsler için bir niye olabilir. Maya, kıvrımların olduğu ve biraz karanlık ve nemli yerlerde yaşamayı sever. Yani, göğsün altında dişilerin kimi vakit muhakkak kaşıntıya niye olabilecek maya enfeksiyonlarına yakalandığı bir bölge var. Göğüslerin altında kızarıklık ve kimi vakit beyazımsı bir akıntıya niye olabilir. pek yaygın. Çoklukla, göğüs bölgesindeki bir maya enfeksiyonunu tedavi etmek için gereksiniminiz olan tek şey reçetesiz satılan bir topikal antifungaldir, fakat resmi teşhis ve tedavi için bir doktora görünün.

5. Çamaşır Deterjanı, Sabun ve/veya Duş Jeli

Göğüslerdeki cilt üzere hassas cilt, kokulara ve çoklukla kokulu deterjanlarda ve sabunlarda bulunan başka alerjenlere karşı fazlaca hassastır. Bu niçinle, cildin doğal yağlarını soyan ve cildi daha da kurutarak daha da kaşındıran, koku eklenmemiş ve sabun içermeyen hipoalerjenik eserler bulmaya çalışın.

6. Sürtünme

Daha evvel bir spor sutyeni olan herkes, bir idman sırasında sürtünmeye niye olabilir, bunun niye olabileceği kaşıntı ve tahrişi bilir. Bilhassa spor sütyenlerinden bahsederken, üzerinize tam oturan sütyenleri bulmaya çalışın. Rahat olduklarından emin olun – hayli sıkı değil, rahat bir biçimde sıkı – bu biçimdece fazlaca fazla hareket olmaz. Bu hem de öteki sütyen cinsleri ile aldığınız sürtünmenin bir kısmını da önler.

7. İsilik

Bir sıcak hava dalgası sırasında yahut hatta idman daha sonrası bir kaşıntı hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Nefes alabilen kumaşlar giymek, bunu önlemenin en düzgün yollarından biridir. Hekimler, tahrişi yatıştırmaya yardımcı olması için düşük tesirli bir steroid yahut antihistamin önerecektir.

8. Gebelik

Hamilelik sırasında hormonal dalgalanmalar kaşıntıya niye olabilir. Hamilelik sırasında göğüsler büyümeye başladığında cildin gerilmesi de kaşıntıya niye olabilir. Pemfigoid gestasyonis, gebeliğin polimorfik döküntüsü, gebeliğin atopik döküntüsü ve gebeliğin püstüler sedef hastalığı üzere gebelikle ilgili öbür durumlar da kızarıklık ve kaşıntıya niye olabilir.


9. Güneş yanığı

Tıpkı cildin başka bölgelerinde olduğu üzere, güneş yanığı büyük ölçüde kaşıntıya niye olabilir.

10. Kimi İlaçlar

Herhangi bir oral ilaç yahut yiyeceğe karşı alerjik tepki, kaşıntılı deriye ve ötürüsıyla kaşıntılı göğüslere niye olabilir.

11. Emzirme

Emzirme göğüs ucunun derisinin parçalanmasına, çatlamasına ve tahriş bulunmasına niye olabilir. kimi vakit bir maya enfeksiyonu üzere bir enfeksiyon meydana gelebilir. Bunların hepsi göğüs uçlarının kaşınmasına niye olabilir.

Emzirmenin göğüslerde ‘kaşıntı’ hissine yol açabilecek bir öteki tarafı de süt bırakma yansısıdır. Bebek emmeye başladığında hudutlar uyarılır, bu da sütün süt kanallarına salınmasıyla sonuçlanır. Süt boşaldığında, birtakım bayanlarda süreksiz kaşıntı üzere hissedilen bir karıncalanma hissine yol açar. Bu his çoklukla bir süre daha sonra geçer. Bunun olağan bir reaksiyon olduğundan emin olabilirsiniz.12. Hipotiroidizm

Hipotiroidizm üzere kimi metabolik dengesizlikler bedenin her yerinde kuru cilde niye olur. Lakin göğüs altı üzere cilt-cilt teması niçiniyle terden nemin hapsolduğu cilt kıvrımlarında, kuru cilt yerine intertrigo ile daha fazla ortaya çıkabilir, bu iltihaptır. Hipotiroidizm beraberinde cilt mikrobiyom dengesizliğine de yol açtığından, bu bölgelerde mayaların çok büyümesine ikincil olarak yol açabilir ve daha fazla cilt tahrişine ve bozulmasına niye olabilir.

13. Kirli Giysiler

Sutyeninizi birkaç kere yıkamamak zararsız görünebilir, fakat bu katiyen kaşınmaya niye olabilir. Sütyenlerinizin pak olduğundan ve kokusuz deterjanlar ve sabunlar kullandığınızdan emin olun. Ek tahrişi ve mümkün bakteri yahut mantar oluşumunu önlemek için terlerken giysilerinizi gerektiği üzere değiştirin.

14. Sedef hastalığı

Yaygın olmasa da, konsey onaylı bir dermatolog tarafınca tedavi edilmesi gereken yaygın bir durum olan göğüslerde sedef hastalığı alabilirsiniz. Tipik olarak topikal steroid kremler, hem egzama tıpkı vakitte sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılan birinci şeylerdir. Lakin daha önemli olduğunu biliyorsanız, verilebilecek diğer oral ilaçlar da var.

15. Göğüs kanseri

Bazı tipleri kaşıntıya niye olabilir. İltihaplı göğüs kanseri, göğüs kanserinin az ve agresif bir formudur. Olağanda bir portakal kabuğuna benzeyebilen cilt değişiklikleri ile kendini gösterir. Bayanlar tipik olarak ağrı, süratle büyüyen bir göğüs yumruğu ve göğüste kaşıntı bildirirler.

16. Paget Hastalığı

Nadir bulunmasına karşın, Paget göğüs hastalığı hem erkeklerde tıpkı vakitte bayanlarda görülebilen bir kanser cinsidir. Göğüs Paget hastalığı çoklukla göğüs ucunda egzama gibisi olarak ortaya çıkan ve akabinde areolaya yayılan altta yatan göğüs kanserinin (genellikle derinin altında bulunan bir yumru vardır) bir belirtisidir. Çoklukla asemptomatik başlar lakin ciltte kaşıntı yahut yanma hissine dönüşebilir.

Birden fazla vakit kaşıntılı göğüsler endişelenecek bir şey değildir; onlar yalnızca bir baş belasıdır. Lakin birebir vakitte, husus sıhhatiniz olduğunda asla risk almaya değmez. Rutininizde hiç bir şey değişmediyse (sabunlar, deterjanlar, giysiler, diyet ve ilaçlar dahil) ve kaşıntı sizin için yeni bir semptomsa, kıymetlendirme için bir doktora gitme vakti gelmiştir.