Hollanda’da kısa burunlu köpekler ile kıvrık kulaklı kediler büsbütün yasaklanıyor!

Haris

New member
Hollanda hükümeti bu kararla, şirin imajlarına karşın geçmişinde fazlaca fazla ızdırap barındıran bu canlıların daha fazla acı çekmesini önlemek istiyor.

Hollanda’da dış görünüşü niçiniyle fizikî ziyan bakılırsan hayvanların üremesi 2014 yılında yasaklanmıştı. Ağızları kafatasının yarısından daha kısa olan köpeklerin üremesine müsaade verilmiyor.

Ancak kısa burunlu köpekler ve kıvrık kulaklı kediler hâlâ yasa dışı bir biçimde alınıp satılıyor. Birfazlaca kişi meskeninde bu hayvanları besliyor.

Tarım, Tabiat ve Besin Kalitesinden Sorumlu Bakan Piet Adema, artık bu hayvanların konutta bulundurulmasının, ticaretinin, reklam ve sinemalarda gösterilmesinin büsbütün yasaklanacağını deklare etti.

Adema, bu hayvanların durumunun yalnızca bakan olarak değil, insan olarak da kendisini üzdüğünü belirterek, “Sırf ‘güzel’ ve ‘sevimli’ olduklarını düşündüğümüz için günahsız hayvanların hayatını perişan ediyoruz” dedi.

Kısa bir burun yahut kıvrık kulaklar üzere özellikler sahipleri tarafınca ‘sevimli’ olarak görülse de, Adema’ya bakılırsa, bunun ardında fazlaca fazla hayvan ızdırabı var.

ANORMAL KIKIRDAK BULUNUYOR

İnsanların çoklukla bu dış görünüşün karanlık taraflarının farkında olmadıklarını vurgulayan Hollandalı bakana bakılırsa, kısa burunlu köpekler nefes almakta kuvvetlik çekiyor ve olağandışı kafatası yapısına sahip oldukları için her vakit baş ağrısı yaşıyorlar.

Kıvrık kulaklı kedilerde ağrıya niye olan olağandışı kıkırdak bulunuyor.

Bakanlık tarafınca, görünümleri niçiniyle ziyan nazarann hayvanların bir listesi çıkarılacak.

EVİNDE OLANLAR ÖLENE KADAR TUTABİLECEK

Evinde bu özelliklere sahip bir köpeği yahut kedisi olan herkes, hayvanı ölene kadar tutabilecek. Fakat yeni hayvan edinmek yasaklanacak.

Hükümet, hayvanlara olan talebin artmasına niye olduğu sebebi öne sürülerek bu canlıların sinemalarda, reklamlarda, tanıtımlarda ve toplumsal medyada kullanılmasını da izin vermeyecek.