İsrail Savunma Bakanı Gantz, Ukrayna’ya silah satmadıklarını söylemiş oldu

Haris

New member
Gantz, Ultra Ortodoks Musevilere (Harediler) ilişkin “Kol-Hai” radyosuna yaptığı açıklamada, “İsrail Diaspora Bakanı Shai, Ukrayna’ya silah sattığımızı ya da satacağımızı argüman ederse kusur eder, ben Savunma Bakanıyım ve İsrail’in silah ihracatından sorumluyum.” dedi.

İsrail Savunma Bakanı, “Şunu açıkça belirtmek isterim ki Ukrayna’ya silah satmadık, tıbbi ve insani yardımda bulunduk. Bunun açık olması gerekir. Biz Ukrayna’ya silah satmadık.” sözlerini kullandı.

Likud başkanı ve eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da MSNBC’ye verdiği röportajda, İsrail hükümetinin Ukrayna’ya silah tedarik etmeyi reddettiği istikametindeki açıklamasını memnuniyetle karşıladığını söylemiş oldu.

Netanyahu, “Ben muhalefet önderiyim, iki hafta daha sonra seçimlerin akabinde bu hükümetin değişmesini umuyorum. Lakin bu hususta istikrarlı bir siyaset izlediklerini düşünüyorum.” diye konuştu.

İsrail Diaspora Bakanı Nachman Shai, dün toplumsal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, İran’ın Rusya’ya balistik füze göndermeye hazırlandığı istikametindeki haberler üzerine İsrail’in ABD ve NATO üzere Kiev’e askeri yardım yapması gerektiğini tabir etmişti.

Shai, “İsrail’in artık bu kanlı çatışmada durması gereken yere ait kuşku yok. Ukrayna’nın ABD ve NATO ülkelerinin sağladığı halde askeri yardım da almasının vakti geldi.” sözlerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitriy Medvedev, İsrail’in Ukrayna’ya muhtemel silah desteğini “pervasızca bir adım” şeklinde tanımlayarak, “Uluslarımız içindeki tüm devletler ortası bağlantıyı yok eder.” demişti.

KAYNAK: AA