İsveç’in müstakbel başbakanından açıklama: Türkiye’yi ikna edebiliriz

Haris

New member
Türkiye, terör örgütlerine destekleyen Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarını, askeri ittifakın haziran ayında Madrid’deki tepesinde geri çekmiş, dorukta Üçlü Muhtıra imzalanmıştı. İsveç, geçen ay da Türkiye’ye silah ambargosunu kaldırmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, bu hafta yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’le temasların devam ettiğini fakat iki ülke tarafınca Türkiye’nin terörle ilgili beklentilerine yönelik bir adım atılmadığını söylemişti.

“TÜRKİYE’Yİ İKNA EDEBİLİRİZ”

İsveç’te Ölçülü Muhafazakar Parti hükümeti kurmak için anlaştı. Partinin başkanı Ulf Kristersson, sağ bloktan Liberal Parti ve Hristiyan Demokrat Partisi ile üçlü koalisyon kuracağını, dışarıdan çok sağcı İsveç Demokratlar Partisi’nin hükümete dayanak vereceğini belirtti.

Gelecek hafta başbakanlık koltuğuna oturması beklenen Kristersson, Türkiye’yle NATO üyeliği konusunda yapılan muahedeye ait açıklamalar da yaptı. Türkiye, İsveç ve Finlandiya içinde ağır görüşme trafiği olduğunu kaydeden Kristersson, “Anlaşmaya bağlı kalacağız ve kaideleri yerine getireceğiz. Bu sürecin uygun sonuçlanacağını düşünüyorum” dedi.

İsveçli siyasetçi, “Finlandiya ve İsveç ortak olarak ittifaka katılmak istiyor ve öbür NATO ülkeleri de bundan yana. Bu mevzuda Türkiye’yi ikna edebileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin yanı sıra Macaristan da çabucak hemen iki ülkenin NATO’ya iştirakine onay vermedi.