Körfezli hayır dernekleri, Tel Abyad’da birinci ebe ve hemşire okulunu açtı

Haris

New member
Şanlıurfa Sıhhat Müdürlüğü Suriye nazaranv Gücü koordinesinde, Qatar Charity kurumu ve Kuveytli Ataa Derneği dayanağıyla Tel Abyad’da ebe ve hemşire okulunun açılış merasimi düzenlendi.

Açılış merasiminde konuşan Qatar Charity temsilcisi İbrahim Hander, Ataa Derneği Sıhhat Programları Müdürü Muhammed Pir Ahmet ve Suriye nazaranv Gücü’nden Haydar İflas, okulunun bölge halkına hayırlara vesile olmasını diledi.

Heyet, açılış konuşmalarının akabinde kurdeleyi keserek okulu gezdi.

Barış Pınarı Harekatı başlayana kadar lise eğitimine orta vermek zorunda kalan öğrenci Müfide el-Ahmet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin kurtarmasıyla lise eğitimine devam ettiğini belirtti.

– “EBELİK İNSANİ BİR MESLEK”

Savaş niçiniyle bölgede sıhhat işçisine büyük gereksinim olduğu için ebelik okumayı tercih ettiği söyleyen el-Ahmet, “Ebelik insani bir meslek. Bu benim birinci motivasyonum. Her yeni çocuk yeni hayat demek. Bunu da sizin yaptığını düşünürseniz kendinize razı oluyorsunuz.” dedi.

Hemşirelik ve ebelik okulu yardımıyla yükseköğrenime devam etme fırsatı sağlandığını belirten el-Ahmet, hayallerinin gerçek olduğunu söylemiş oldu.

El-Ahmet, okulun fikir sahibinden inşaat çalışanına, fon sağlayanından destekleyen herkese teşekkür sözünün kifayetsiz kaldığını, onlara minnettar olduğunu lisana getirdi.

Hemşirelik öğrencisi Mahmut el-İbrahim, savaş yüzünden eğitimine orta vermek zorunda kaldığını söyleyerek artık gelecekte mesleğinin nerede ve nasıl olacağının belirli olduğunu söylemiş oldu.

El-İbrahim, iki yıllık eğitimden daha sonra üniversiteye gitmek istediğini belirtti.

– 4 ŞUBEDE 30 EBENIN YANI SIRA 57 ERKEK VE BAYAN HEMŞİRE

Kuveytli Ataa Derneği Sıhhat Programları Temsilcisi Muhammed Pir Ahmet, okul yardımıyla nitelikli ve kıymetli bir projeye imza atıldığını söylemiş oldu.

Lise diploması alan ve çabucak sonrasında kelamlı ve yazılı imtihandan geçen öğrencilerin okula kabul edildiğini söz eden Pir Ahmet, 4 şubede 30 ebenin yanı sıra 57 erkek ve bayan hemşire olmak üzere toplam 87 öğrencinin yer aldığını belirtti.

Pir Ahmet, bir yıl teorik ve hastanede bir yıl pratik eğitim alan öğrencilerin, mezun olduktan daha sonra bölgede sıhhat hizmeti kalitesini yükselteceğine inandığını lisana getirdi.

KAYNAK: AA