Lavrov’dan nükleer savaş uyarısı

Haris

New member
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus First Channel kanalında yayınlanan kapsamlı röportajında, Ukrayna’yla ateşkesin büyük oranda alandaki askeri duruma bağlı olduğunu belirtti.

3. Dünya Savaşı’ndan ve nükleer savaştan kaçınmak için Rusya’nın elinden geleni yaptığını kaydeden Rus bakan, “Şu anda bu bahiste besbelli bir risk var. Tehlike önemli ve gerçek. Bunu hafifçee almamalıyız” dedi.


Lavrov ayrıyeten ABD’yi Rusya’yla diyalogdan kaçınmakla eleştirerek, “Ukrayna’daki Rusları savunmak zorunda kalmamız niçiniyle ABD bizimle olan temasını büsbütün kesti” diye konuştu.

Lavrov, Batı’nın Ukrayna’ya gelişmiş silah vererek savaşın uzamasını amaçladığını bir dahaledi ve “Bu silahlar Rusya için legal hedeftir” tabirlerini kullandı.

Lavrov, Ukraynalı yetkililerin ateşkes müzakerelerinde düzgün niyetli davranmadığını, Ukrayna başkanı Volodimir Zelenskiy’nin tıpkı İngiltere Başbakanı Boris Johnson üzere bakılırsavini ciddiyetle yapmak yerine halka oynadığını ve rol yaptığını söyleyerek, eski bir komedyen olan Zelenskiy için “İyi bir aktör” dedi.