Lübnan’da vatandaşlar Güç Bakanı Fayyad’ı darbetti

Haris

New member
Başkent Beyrut’taki restorana baskın düzenleyerek Bakan Fayyad’dan hesap sormaya çalışan bir küme Lübnanlı, yaşananları cep telefonu kamerasıyla çekerek toplumsal medyada paylaştı.

Görüntülerde, ortalarında bayanların da bulunduğu öfkeli kümenin, Fayyad’ın restorandan uzaklaşmasına müsaade vermeyerek etrafını sardığı görülüyor.


Vatandaşlardan kimileri bu sırada kolunu tutarak ya da yakasına yapışarak Bakan Fayyad’a reaksiyonunu lisana getiriyor.

Enerji Bakanı’na yalnızca soru sormak istediklerini söyleyen kümeden biri, “Bu, tüm Lübnan halkının vermek istediği mesajdır” dedikten daha sonra Fayyad’ı sertçe itiyor.


Bu taarruz daha sonrasında Bakan Fayyad, yanında bulunan birkaç kişi tarafınca olay yerinden uzaklaştırılıyor.

Koruması bulunmayan Fayyad, bakan olarak atandığı Ekim 2021’den bu yana kamuya açık alanlarda vatandaşların reaksiyonlarına maruz kalıyor.

– VAZİFEDEN ALINMASI ÇAĞRISI

Lübnan’daki Dürzi İlerici Sosyalist Partisi önderi Velid Canbolat, 24 Nisan’da, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sık sık restoran ve gece kulüplerinde görülen Fayyad’ın misyondan alınması davetinde bulunmuştu.

Canbolat, ülkedeki kronik elektrik krizini kısmen çözecek Ürdün elektriği ve Mısır gazının gelebilmesi için Güç Bakanlığında ıslahata gereksinim duyulduğunu lisana getirmişti.

– LÜBNAN’DAKİ ELEKTRİK KRİZİ

Lübnan’da elektrik krizi yeni bir sorun değil lakin 2019’da patlak veren ekonomik kriz niçiniyle daha da büyüdü.

Hükümet, Merkez Bankasına ilişkin rezervlerinin erimesi niçiniyle elektrik üreten santrallere yakıt temin edemez duruma geldi.

Ülkedeki elektrik üretim alternatiflerinin kısıtlı olması, bu bölümde senelerca yaşanan yolsuzluklar ve mevcut santrallerin altyapısının güçlendirilmemesi niçiniyle günde yalnızca 4 saat civarında elektrik verilebiliyor.

Beyrut idaresi, Eylül 2021’de, güç krizine tahlil bulmak için Ürdün’den elektrik ve Mısır’dan da gaz ithalatı için teşebbüsler başlatmıştı.

Lübnan, Suriye’deki Esed rejimi, Ürdün ve Mısır içinde “Arap Doğal Gaz Boru Hattı”nın bir daha faaliyete geçirilmesi için mutabakatlar imzalanmıştı. Mutabakatların finansörü Dünya Bankası ise çabucak hemen rastgele bir ödeme yapmadı.

KAYNAK: AA