Macron: “Yanılmayalım, çabucak hemen her şey bitmedi”

Haris

New member
Fransa’da cumhurbaşkanı seçiminde ikinci cinse kaldığı açıklanan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, çok sağcı Marine Le Pen’i gaye alarak Fransa’nın müttefiklerinin popülist ve yabancı düşmanı olmasını istemediğini söylemiş oldu.

Macron, sandık çıkış anketlerinin açıklanmasının ardından Paris’te düzenlediği aktiflikte açıklamalarda bulundu.

Seçimin birinci tipinde yarışan Sosyalist Partisi’nin (PS) cumhurbaşkanı adayı Paris Belediye Lideri Anne Hidalgo, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayı Valerie Pecresse ve Fransa Komünist Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Fabien Roussel’e takviyelerinden dolayı teşekkür eden Macron, “Yanılmayalım, çabucak hemen her şey bitmedi. Gelecek 15 gün ülke ve Avrupa için belirleyici olacak.” dedi.

Macron, Fransa’nın iktisat, iklim ve tarım alanlarında bağımsız olması gerektiğine işaret etti.

“İslamcı ayrılıkçılıkla çaba eden Fransa istiyorum lakin Müslümanları ve Musevileri dinlerinin kurallarına bakılırsa yemelerini engelleyen Fransa istemiyorum. kuvvetli Avrupa’nın modülü olan Fransa istiyorum.” tabirini kullanan Macron, çok sağcı Marine Le Pen’i amaç alarak Fransa’nın müttefiklerinin popülist ve yabancı düşmanı olmasını istemediğini söylemiş oldu.

Öte yandan Le Pen de Fransız halkının kendisini ikinci çeşide geçmesi sağlaması niçiniyle onurlandığını belirterek seçimin birinci tipinde Macron’a oy vermeyenleri kendisine dayanak vermeye çağırdı.