Marin ve Ardern’i kızdıran soru: Görüşmenizin maksadı ne?

Haris

New member
Yaşları ve cinsiyetleri hakkında uzun müddettir sorularla karşılaşan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve Finlandiya mevkidaşı Sanna Marin, bir gazetecinin bu bahse ait sorusuna çabucak cevap verdi.

Dünyada bayan başkanlar olarak küçük bir yüzdenin ortasında olan 42 yaşındaki Ardern ve 37 yaşındaki Marin, bununla birlikte en genç hükümet liderlerinden.

Finlandiya Başbakanı Marin, Yeni Zelanda’ya yaptığı birinci ziyaretin emelini soran gazeteciye çabucak cevap verdiler.


Auckland’da düzenlenen ortak basın toplantısında bir gazeteci, “bir epeyce insan, ikinizin sadece yaş olarak benzeri olduğunuz ve bir fazlaca ortak şeyiniz olduğu için mi görüştüğünüzü merak ediyor” dedi.

42 yaşındaki Ardern, soruyu soran kişinin kelamını kesmekte gecikmedi.


Yeni Zelanda ve ABD’nin eski başbakanlarına atıfta bulunarak, “Acaba hiç kimse Barack Obama ve John Key’e emsal yaşta oldukları için görüşüp görüşmediklerini sordu mu merak ediyorum” dedi.

“elbet siyasette daha fazla erkek oranı mevcut, bu bir gerçek. Zira iki hanımın tanışmasının sebebi yalnızca cinsiyetleri değil.” tabirlerini kullandı.

37 yaşındaki Marin ise, ülkenin artan ticari bağlarına vurgu yaparak, “Başbakan olduğumuz için buluşuyoruz” karşılığını verdi.