Mehmet Acet yazdı: Putin’in yeni maksadı

Haris

New member
Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in bugün Haber7 için kaleme aldığı yazıda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in B planını devreye alacağını yazdı.

Acet, yazısında Kiev’den çekilen Rus ordusunun yeni maksadında Donbas ve Ukrayna’nın Karadeniz kıyılarının olduğunu da ekledi.

İşte Mehmet Acet’in bugünkü köşe yazısı:

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı evvelki akşam Kiev bölgesinin tamamının Rus işgalinden kurtarıldığını deklare etti.

Bu durum, İstanbul’da yapılan müzakerelerin çabucak akabinde Moskova’nın “Başkent Kiev ve Çernihiv bölgesindeki askeri faaliyetleri askıya alıyoruz” açıklamasıyla örtüşüyor.

Pekala fakat bu gelişme, savaşın ateşinin düştüğü, ateşkes ve barış talihinin arttığı manasına gelir mi?

ABD ve İngiliz istihbaratına bakılırsa Ruslar, güçlerini toplayıp bir daha atak etmek üzere, yani ‘ikmal amaçlı’ olarak geri çekildi.

Yüksek ihtimal yanlışsız bir kestirim bu.

Putin’in savaşı kaybetti o yüzden çekilmek zorunda kaldı dedirtmek üzere bir niyet ortasında olduğunu hiç sanmıyorum.

en çok bir çeşit gaye küçültmeden kelam edilebilir.

Hakikaten yaygın beklenti, Rusya ordusunun ülkenin Doğusu’ndaki Dombas Bölgesi ve Karadeniz kıyısındaki güney kesitlerine odaklanacağı bu bölgelerde işgal faaliyetlerine yöneleceği tarafında.

Bu bu biçimde olsa da, Putin için konuttaki hesabın çarşıya uymadığı da bir diğer gerçek.

Rus ordusu savaşın başından bu yana ağır kayıplar verdi.

Yaklaşık 40 gündür zorlamalarına karşın, Ukrayna’nın değerli kentlerinde üstünlük kuramadılar.

Kiev bölgesinden çekilmelerinin, maksat küçültmelerinin temel öne sürülen nedeni bu.

A planı tutmadı, artık B planına yöneliyorlar.

PUTİN’İN B PLANI UKRAYNA’NIN YERALTI ZENGİNLİKLERİNİ DENETİM ALTINA ALMAK OLABİLİR Mİ?

Putin’in A planı yıldırım harekatıyla Kiev’deki idaresi devirmek, kritik bölgeleri işgal etmek ve Ukrayna’nın gardını düşürüp ülkenin iplerini teslim almaktı.

Bu olmadı.

Yaygın görüşe göre B planında ise, üstte kelamını ettiğimiz üzere Dombas Bölgesi ve Ukrayna’nın Karadeniz kıyıları var.

Rus nüfusun ağır olarak yaşadığı doğu bölgesiyle Kırım içinde karayolu temasını sağlamak da, bu maksatlar içinde yer alıyor.

Putin’in B planıyla ilgili şimdiye kadar hayli fazla dillendirilmeyen kıymetli bir öge daha var.

Enerji…

Yeraltı zenginlikleri…

Dombas bölgesi ve Kırım açıklarında büyük oranlarda doğalgaz rezervleri bulunuyor.

Putin’in bu yeni planı devreye sokarak, Dombas ve Kırım’ın Karadeniz açıklarındaki yeraltı zenginliklerini denetim altına almayı amaçladığı düşünülebilir.

Her savaşın hem açıklanan, birebir vakitte açıklanmayan münasebetleri vardır.

Putin, Ukrayna’yı işgal teşebbüsünün temel öne sürülen nedenini NATO’nun genişlemesine dur demek olarak deklare etti.

Lakin, Rusların yalnızca bir tehdidi bertaraf etme niyetiyle bu biçimdesi bir harekâtı başlatmış olduğunı düşünmek eksik olabilir.

‘Kazanımların’ ne olacağı da kesinlikle hesap edilmiş olmalı.

Bu manada güç kaynaklarını denetim altına alma hesabı, büyük stratejinin bir modülü olabilir.

Ruslar, birinci günden itibaren Ukrayna’nın güneyinden, yani Karadeniz kıyısında kazanımlar elde etmeyi hayli önemsediler.

Bunun sebebi, Ukrayna’nın denizle irtibatını kesme gayesiydi.

Putin’in amaç küçültmek zorunda kalsa da, Ukrayna’nın güneyini denetim altına alma gayesinden vazgeçmiş olabileceğini düşünmek kolay değil.

Hakikaten, barış görüşmelerinin ön plana çıktığı, Rus askerlerinin Kiev bölgesinden geri çekildiği bir ortamda, Ukrayna’nın en kıymetli liman kenti olan Odesa’nın altyapısının füzelerle vurulması, bu manada değerli bir işaret olarak görülebilir.

Putin’in ateşkes, hele hele barışa hazır olduğunu düşünmek için vakit fazlaca erken olabilir.

Kısmi ateşkes, süreksiz ateşkes kelam konusu olabilir.

Lakin Ukrayna’da kalıcı bir barış için ufukta çabucak hemen bir ışık görünmüyor.

KAYNAK: HABER7