Meloni hükümetinin çevre komisyonu ne iş yapıyor ve kimlerden oluşuyor?

acromial

New member
Çevre Bakanı Gilberto Picchetto Fratin ve Kurumsal Reformlar Bakanı Elisabetta Casellati, bir bakanlıklararası kararname yayınladı. çevre komisyonu.

Komisyonun çevreyle ilgili mevzuatı gözden geçirme, kirlilik, peyzaj koruma, sanayi ve inşaat gibi konularda kanun taslağı hazırlama görevi olacak.

Çevre komisyonunun amacı, Tek bir düzenleyici metinde mevcut yasalar Çevrenin korunmasını Anayasanın temel ilkesi haline getiren 1/2022 sayılı anayasa kanunu ile tutarlı bir şekilde. Bu müdahale, ÇSY konularına giderek daha aktif ve özenli yaklaşan AB düzenleyici çerçevesine mükemmel bir şekilde uymaktadır.

Çevre komisyonu kimlerden oluşuyor?


Çevre Komisyonu başkanlığında Eugenio Picozza, idare hukuku uzmanı ve Tor Vergata Üniversitesi’nde profesör. Picozza, Yargıtay savcı yardımcısı eş başkan Pasquale Fimiani tarafından desteklenecek. Arasında 32 üye üniversite profesörleri, avukatlar, mühendisler ve aynı zamanda eski politikacılar da dahil olmak üzere uzmanlar ve teknisyenler olacak.

Bu son adım muhalefette, özellikle de Verdi’de tartışmalara yol açtı. Yeşiller ve Sol İttifak’ın önde gelen yardımcısı Angelo Bonelli’den Manifesto’ya sert sözler: “Pichetto Fratin ve Casellati’nin bakanlıklar arası kararnamesi, çevre mevzuatını yürürlükten kaldırarak onu daha esnek ve inşaat ve petrol endüstrilerinin çıkarlarıyla uyumlu hale getirmek istiyor: çevreye bir darbe. Ayrıca, atanan bilirkişi komisyonunun önemli bir kısmının büyük inşaat şirketleri ve enerji şirketleriyle yakın bağlantıları olan hukuk firmalarıyla bağlantılı profesyonellerden oluşması da endişeleri artırıyor. Pichetto Fratin’in mahkeme salonuna gelip bu utancı açıklaması gerekecek”, diye tamamladı Yeşil Avrupa’nın eşsözcüsü.

Meloni hükümetinin çevre politikası


Yaklaşık bir yıl önce göreve gelen Meloni hükümeti konuya hemen açıklık getirdi. ‘Muhafazakar’ çevreciliği ‘ideolojik’ çevreciliğe tercih ederimBaşbakan Giorgia Meloni’nin açılış konuşmasında tanımladığı gibi.

LNG terminallerinden bahseden Meloni, Draghi Hükümeti’nin ekolojik geçişini yeşil bir geçişe dönüştürerek, bu yöneticiye göre çevreyi merkeze alan ancak insanı unutan bir ekoloji anlayışından uzaklaşma arzusunu güçlendirdi.

Perspektif değişikliği şuna karşılık geldi Bakanlığın isim değişikliğiŞu anda Gilberto Picchetto Fratin tarafından yönetiliyor. Draghi hükümeti döneminde, Finmeccanica’nın şu anki CEO’su Roberto Cingolani tarafından yönetilen bakanlık, Ekolojik Geçiş Bakanlığı olarak adlandırılıyordu, bugün ise Çevre ve Enerji Güvenliği Bakanlığı olarak adlandırılıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Başkan Meloni, Assolombarda Meclisi sahnesinde konuşan bu yöneticinin çevre konusundaki bakış açısını yineledi: “Kritik hammaddeler çağımızın temel zorluklarından biridir. Her şeyden önce ekolojik geçiş açısından önemini göz önünde bulundurursak, Avrupa’da her zaman söylediğimiz ve ısrarla yinelediğimiz gibi, vazgeçilmez ama kriterlerle yapılması gereken bir geçiş. Ekolojik geçişi başlatmak için ekonomimizi ve işletmelerimizi parçalayabileceğimiz varsayılamaz..

Ekolojik geçiş ve çevresel sürdürülebilirlik, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlikle el ele gitmelidir. Yani doğayı savunmak istiyoruz ama içimizdeki insanla da onu savunmak istiyoruz. Ve en önemlisi, aynı zamanda bölgenin güvenliğini de garanti eden insan işidir”.

Bu yaklaşımla Meloni Hükümeti komisyonu çevreyle ilgili düzenlemeleri yeniden düzenlemeye ve zenginleştirmeye çalışacak.