NATO’dan Ukrayna’ya askeri dayanak talebi

Haris

New member
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Romanya’nın başşehri Bükreş’te yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının birinci gününün bitiminde basın toplantısı düzenledi.

Rusya ile savaşında Ukrayna’ya takviyenin ne kadar gerekirse o kadar süreceğini vurgulayan Stoltenberg, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i Ukraynalıları dondurmak yahut kaçmaya zorlamak için kışı silah olarak kullanmaya çalışmakla suçladı.

Stoltenberg, “Ancak Bükreş’teki toplantımız, NATO’nun birlik ortasında olacağı ve Ukrayna’ya dayanağını sürdüreceği iletisini veriyor.” diye konuştu.

NATO’nun Ukrayna İçin kapsamlı Yardım Paketi’ne müttefiklerin ek taahhütlerde bulunduğunu aktaran Stoltenberg, bu sayede Rusya’nın Ukrayna’daki enerji alt yapısına atakları niçiniyle ortaya çıkan altyapı meselelerine karşı yakıt, kışlık kıyafetler, sinyal karıştırıcılar ve jeneratör üzere silah haricindeki yardımların finanse edileceğini bildirdi.

“BARIŞ İÇİN ASKERİ TAKVİYE ŞART”

Rusya ile Ukrayna içindeki savaşın nasıl biteceği ve barışın nasıl sağlanacağı konusundaki soruya karşılık veren Stoltenberg, şunları kaydetti:

Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemlerinin niye verilmediği sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, dayanak konusunda Ramstein formatı üzere çeşitli formlarda temasların sürdüğünü, Patriot konusunun da bu çerçevede ele alındığını söylemiş oldu. Fakat Stoltenberg, bu sistemlerin verilip verilmeyeceğini yanıtlamadı.