Nükleer felakete 250 metre kalmış! Dünya diken üstünde

Haris

New member
Yangın atlatan Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’nde ışınım sızıntısı yaşanmadı. Fakat çatışma bölgesindeki santralin denetimden çıkma riski de var. Rusya’nın ele geçirdiği santralde Ukrayna’lı mühendisler çalışıyor ve silahların gölgesindeki bu uzmanlar durumdan hoşnut değil. Ukrayna Güç Bakanlığı, santral için kıymetli ikazlarda bulunuyor.

Yeni ortaya çıkan bir görüntüde, çatışmaların ortasında kalan santralde, bir nükleer reaktörün 250 metre uzağına bomba ve mermi isabet ettiği görülüyor.

Görüntü yerde patlamış mühimmat kovanları görülüyor. Bu kovan top mermisine ilişkin üzere görünüyor. Tavanlarda mermi delikleri net olarak seçiliyor. İmgelerden ana reaktörlerden birisinin bu mermilerin isabet ettiği yapıya ne kadar yakın olduğu da anlaşılıyor. Kamera sağa döndüğünde, 2 numaralı reaktörün bulunduğu bina da görülüyor.


Yangın tehlikesi atlatan Avrupa’nın en büyük santrali Türkiye’ye 677 kilometre uzaklıkta. Patlamasının akabinde serpintisi Türkiye’ye ulaşan Çernobil ise 1100 kilometre uzaklıktaydı. Memleketler arası Atom Gücü Kurumu, yaptığı açıklamada hadisede iki kişinin yaralandığını ve rastgele bir radyoatkif sızıntı olmadığını duyurdu.

Santral denetim altına alınmış olsa da, çatışma bölgesinde bir daha amaç olma riski bulunuyor. Ukrayna Güç Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde açıklama yaparak, uluslarası toplumu uyardı. İstasyon bakılırsavlilerinin vardiyasız şantiyede çalıştığını bu yüzden fizikî ve moral olarak hayli yorgun olduğunu belirten Ukrayna’lı yetkililer, santrale yönelik sürkekli risk uyarısı yapıyor.

150 KONTEYNER DOLUSU ATIK

Ukraynalı uzmanlar, santralin havuzlarında depolanan nükleer materyallerin ve santral alanındaki 150 konteyner dolusu nükleer atığın önemli risk olduğunu aktardılar.

SANTRALDE 6 GÜÇ ÜNİTESİ VAR

Verilen bilgiye nazaran santralde 6 güç ünitesi var. Çernobil’de ise bir güç ünitesi vardı. Yangın sırasında kimi güç üniteleri kapatılıp soğutmaya alındı. İsabet alma riski düşük üniteler çalıştırıldı.

Ukrayna nükleer santrallerinin idaresinde bulunan Energoatom Lideri Petro Kotin, nükleer santralde bir felaket yaşanması durumunda bunun Çernobil’in altı katı büyüklüğünde olacağı konusunda uyardı.

Milletlerarası Atom Gücü Kurumu Rusya’dan Çernobil ve bölgedeki santralleri denetim için davet beklediğini duyurmuştu.