Polonya’da Ukrayna için 9,1 milyon euro yardım toplandı

Haris

New member
Rusya- Ukrayna’da savaşında 45.gün geride kalırken, dün Ukrayna’nın başşehri Kiev ve Bucha kentini ziyaret eden Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen bugün Polonya’nın başşehri Varşova’ya ziyarette bulundu. Avrupa Kurulu Lideri Leyen’i Varşova Anakent Belediye Lideri Rafal Trzaskowski, Varşova Chopin Havalimanı’nda karşıladı. Von der Leyen, Polonya Devlet Lideri Andrzej Duda ile görüşmesinin akabinde, Duda ile Ukrayna için Avrupa Kurulu ve Kanadalı Dünya Vatandaşı isimli memleketler arası kuruluşların ortak düzenlediği “Ukrayna’ya Destek” isimli yardım aktifliğine katıldı. Yardım aktifliğine, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau da görüntü konferans formülüyle katıldı.

Von der Leyen, düzenlenen yardım etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Ukrayna tarafınca sürdürülen bu gayret hepimizin uğraşıdır. Zira Ukrayna yalnızca kendi toprakları ve kendi egemenliği için savaşmıyor” halinde konuştu. Dün yaptığı Kiev ve Bucha ziyaretine değinen Leyen, “Bucha’da şahit olduğu canavarlığı tanım edecek söz bulamadığını” söz etti. Yapılan yardımlar hakkında ise Leyen, ülkelerin, şirketlerin ve halkların göstermiş olduğu cömertliğe teşekkür etti. Yardım etkinliğinde Ukrayna için 9,1 milyar euro yardım toplandı.

KAYNAK: İHA