‘Rusya ile savaşmaya hazır değiliz’ itirafı

Haris

New member
İngiltere’nin tanınmış generallerinden Sir Richard Barrons, NATO’nun Rusya ile savaşa hazır olmadığı konusunda ihtarlarda bulundu.

Rusya’nın son günlerde Ukrayna’nın batısında düzenlediği akınlar savaşın büyüyeceği kaygısını artırırken, NATO’nun da ezkaza bir savaşa sürüklenmekten kaçınmak için tedbirler aldığı açıklandı. Ukrayna savaşı başladığından beri NATO ülkeleri, Kiev’e silah ve mali yardım gönderirken, fakat onları savaşa çekebilecek durumlardan her vakit kaçınmaya ihtimam gösterdi.


BARRONS: NATO SAVAŞA HAZIR DEĞİL

2013-2016 yılları içinde Müşterek Kuvvetler Komutanlığı lideri General Sir Richard Barrons’a; İngiltere parlamentosu savunma komitesinin bir oturumunda, NATO’nun Rusya ile savaşmaktan öteki seçeneği kalıp kalmadığı soruldu.

Barrons, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın doğusunda daha büyük gayeleri tehdit ettiği sürece NATO’nun daha sıkıntı durumda kalacağını belirtirken, şu sözlerde bulundu:

“Bu soruyu yanıtlarken telaşlıyım. Zira, NATO ile Rusya içinde bir savaştan kaçınmaya istekli olunmasının sebebi NATO’nun hazır olmamasıdır. Ve bu durumdan utanmalıyız.”

Barrons ayrıyeten, NATO’nun Avrupa’nın doğu kanadını askeri açıdan güçlendirmesi gereketiğini söylemiş oldu.