Rusya’da askeri seferberlik ilan edildi: Putin’den “Blöf yapmıyoruz” çıkışı

Haris

New member
Rusya’da genel seferberlik ilan edileceği dedikodularının ortaya çıkmasının akabinde dikkat çeken gelişmeler yaşanmaya başlandı. Rusya kaynaklı kimi haberlere bakılırsa; 18-25 yaş ortası erkeklere yurt dışı yasağı geleceği ve genel seferberlik ilan edileceği sav edildi.

İSTANBUL’A AĞIR İLGİ VAR

Bu gelişimin akabinde, Rus vatandaşların ülkeden ayrılmayı tercih ettiği kaydedildi. Moskova’dan İstanbul’a bilet fiyatlarının 30 bin TL’ye kadar çıktığı, yoğun ilgiden dolayı bilet fiyatlarının daima yükseldiği argüman edildi. Seferberlik savlarının ortaya atılmasının akabinde ülkeden ayrılmak isteyenlerin sayısının giderek arttığı öne sürüldü.

İDDİALAR GERÇEK ÇIKTI, PUTİN SEFERBERLİK İLAN ETTİ

Donetsk’te Rus takviyeli ayrılıkçı başkanlar, dün, Rusya’ya katılmayla ilgili referandum yapacaklarını duyurdu. Rus denetimindeki Herson ve Zaporijya bölgelerindeki yetkililer de Rusya’ya katılmak için referandum talep edeceklerini duyurdu. Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da referandum tarihi 23-27 Eylül olarak belirtildi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, bu 4 bölgenin referandum sonucu almasının akabinde ulusa seslendi.

Kısmi askeri seferberlik ilan edildiğini söyleyen Putin, şu tabirleri kullandı:

“Kiev, İstanbul da dahil olmak üzere mutabakatlara olumlu cevap vermeye başladı. Fakat Batı bunu istemedi ve Ukrayna’nın müzakereleri durdurmasını sağladı. Burada kelam konusu olan şey Rusların yaşadığı ve Rusya’dan müdafaa talep eden bu bölgeleri ve Rusya’yı savunmak. Batı’nın gayesi Rusya’yı zayıflatmak, bölmek ve yok etmek. Batı, Rusya’nın birfazlaca savaşan bölgeye ayrılmasını istiyor. Özel operasyonun ana maksadı değişmedi, gaye tüm Donbass topraklarının kurtarılması. Ukrayna’nın doğusunda savaşan askeri gönüllüler, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin üyeleriyle birebir statüye sahip olacak. Rusya ile birleşme dileğinde olan insanlarımızı Batı takviyeli Ukrayna’nın ellerine terk edemeyiz. Onların kendi yazgılarını belirleme konusundaki samimi isteklerine karşılık vermekten geri duramayız. Rusya hükümeti referandumları destekleyecek. Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm askeri silahları kullanacak, bu bir blöf değil.”

ŞOYGU’DAN KISMİ SEFERBERLİK AÇIKLAMASI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, kısmı seferberliğe teşhis olacak şahısların sadece “askerlik yapmış, özel askeri eğitimden geçmiş ya da askeri tecrübesi olan kişiler” olacağını söylemiş oldu. Şoygu ayrıyeten, kısmı seferberlik sırasında, seferberlik durumunda vazifeye çağrılabileceklerin yalnızca yüzde 1’nin cepheye gönderileceğini kaydetti.

Rusya Savunma Bakanı, “Batılı kumandanlar Kiev’de, operasyonları yürütüyorlar. Seferberlik kapsamında 300 bin yedek asker bakılırsave çağrılacak. Bizim büyük kaynaklarımız var, 25 milyon kişi. Seferberlik için çağrılanlara cepheye gönderilmeden askeri eğitim verilecek. Ukrayna’daki özel askeri operasyonda şimdiye kadarki kayıp sayımız 5.937” dedi.

“DÜNYA GÖRÜLMEMİŞ BİR ÇATIŞMAYA GİREBİLİR”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de dün yaptığı açıklamada, “Bir yahut iki ay ortasında dünya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş bir çatışmaya girebilir. Batı’nın Rusya ve Çin ile bağlarının berbatlaşması ve çatışmanın global seviyeye yayılması hayli mümkün” tabirlerini kullanmıştı.

RUSYA’DA SEFERBERLİKTEN KAÇMANIN CEZASI DÜN ARTIRILMIŞTI

Rusya’da askeri seferberlik misyonundan kaçanlar için mahpus cezasının artırılmasına yönelik yasa tasarısı, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’dan geçmişti. Duma’da kabul edilen yasa tasarısıyla çeşitli değişiklikler yapılan tasarıya nazaran, düşman ordusuna istekli bir biçimde teslim olan askerlere 10 yıl, savaşta yağma yapanlara 15 yıl mahpus cezası verilebilecek. Seferberlik vaktinde askeri vazifeden kaçmanın mahpus cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.

KAYNAK: HABER7