Rusya’nın Ukrayna işgali 10. gününde: Mariupol ablukaya alındı, Rusya’dan ateşkes sonucu

Haris

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu akınlarda 10. güne girildi. Dün özellikle Zaporijya Nükleer Santrali alanındaki çatışmaların yaşattığı kaygılı bir gün geride kalırken, sıcak çatışmalar ve Rus bombardımanı da sürdü. Putin dünkü açıklamasında, komşu ülkelerine olağanlaşma daveti yaparken, Ukrayna konusundaki görüşlerinden ise taviz vermedi. Ukrayna cephesi de Rusya’nın talepleri niçiniyle müzakerelerin fazlaca sıkıntı geçeceğinin lakin süreceğinin bildirisini verdi.

NATO’dan gelen açıklama ise dikkatleri öteki ülkelere çevirdi. Genel Sekreter Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna saldırısının akabinde Gürcistan ve Bosna Hersek’te de emsal zahmetlerin yaşanabileceğini söyleyerek, birliğin buna karşı tedbirler aldığını aktardı ve “Gelecek günlerde daha berbat günler bizi bekliyor. Daha fazla mevt, yıkım nazaranceğiz” dedi.

Pekala, Rusya’nın Ukrayna taarruzlarında son durum ne, kentlerde neler oluyor? İşte dakika dakika Ukrayna’da yaşananlar…

RUSYA’DAN İNSANİ YARDIM KORİDORU: “ŞEHİRLERİ BOŞALTMANIZ İÇİN İNSANİ KORİDOR AÇTIK”

09.31
Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova saatiyle 10.00 prestijiyle Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması gayesiyle süreksiz ateşkes uygulayacaklarını duyurdu.

MARIUPOL ABLUKA ALTINDA

08.23
Ukrayna’nın stratejik liman kenti Mariupol, Rus güçleri tarafınca ablukaya alındı. Mariupol belediye lideri Vadym Boychenko 400.000 kent sakininin bir kısmının inançlı bir biçimde tahliyesine müsaade vermek için askeri yardım ve insani bir koridor istedi.

02.20 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Ukrayna’nın kredi notunu “B3″ten “Caa2″e düşürdü.

02.00 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna Savaşı niçiniyle Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliğinden derin kaygı duyduğunu tabir ederek ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nu (BMGK) acil toplantıya çağırdığını belirtti

HACKER’LAR RUSYA’YA SAVAŞ AÇTI

01.41
Ukrayna’da hükümetin siber güvenlik yetkilileri, dünyanın dört bir yanından binlerce istekli hacker ve IT uzmanının Ukrayna’nın savunmasına yardım etmek için bir ortaya geldiği ve Rus tertiplerine siber hücumlar düzenlediğini deklare etti.

BLOOMBERG VE CNN’DEN FLAŞ KARAR

01:28
ABD Merkezli yayın kuruluşları CNN ve Bloomberg, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşa ait “sahte bilgi yayanlara” 15 yıla kadar mahpus cezası önnazarann düzenlemeyi onaylamasının akabinde Rusya’daki faaliyetleri askıya aldıklarını duyurdu.

HARRIS AVRUPA YOLCUSU

01.25
ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris, 9-11 Mart tarihlerinde Rusya-Ukrayna savaşını ve ABD’nin NATO’nun doğu kanadına verdiği takviyesi görüşmek üzere Polonya ve Romanya’ya gidecek.

01.22 ABD Güç Bakanlığı yetkilileri, sensörlerin Zaporojia Nükleer Santrali’nden ışınım sızıntısı göstermediğini deklare etti.

01.06 Rusya’nın Ukrayna’ya hücumları sürerken ülkeden ayrıldıktan daha sonra Polonya’ya gelen Ukraynalı siviller, Medyka bölgesindeki hudut kapısında. Ülkeden ayrılan kişi sayısı 1 milyonu aştı.

ZELENSKI’DEN NATO’YA VERYANSIN

00.46
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, “Yeni taarruzların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, şuurlu bir kararla Ukrayna’nın hava alanını kapatmama sonucu aldı. Bu günden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek” dedi.

KULBAKİO HAVAALANI GERİ ALINDI

00.12
Ukrayna’da Nikolaev yakınlarındaki Kulbakino Havaalanı, Ukrayna askerlerinin operasyonlarının akabinde Ruslardan geri alındı. Operasyonun akabinde Rus askerlerinin havaalanında büyük kayıplar verdiği bilgisi paylaşılırken, Ukrayna askerleri tarafınca Rusların elinden alınan havaalanına bir daha Ukrayna bayrağı çekildi.

00.03 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’dan 310 Türk vatandaşın daha yola çıktığını, toplam tahliyenin 11 bin 24 kişi olduğunu deklare etti.

KAYNAK: İHA