Rusya’nın Ukrayna işgali 11. gününde! Rusya’nın sıradaki gayesi belirtildi

Haris

New member
Pentagon evrakları basına sızdı: ABD, Ukrayna’yı kent savaşına hazırlamış!

Rusya Ukrayna savaşında bugün 11. güne girilirken bölgedeki çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Bu sabah Ukrayna’nın stratejik liman kenti Mariupol, Rus güçleri tarafınca ablukaya alındı. Rusya, Mariupol Belediye Lideri Vadim Boyçenko’nun davetlerine yanıt vererek, bölgedeki sivillere insani koridor açılması için ateşkesi kabul etti. Tahliyeler Türkiye saati ile saat 12:00’de başladı fakat Ukrayna Rusya’nın ateşkese uymadığını belirterek tahliyeleri durdurdu.

Putin akşam saatlerinde zehir zemberek açıklamalarda bulunurken üçüncü tıp müzakereleri konusunda da tarih netleşti.

07.49 Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ilişkin bir C-17A Globemaster, Ukrayna’ya kritik askeri teçhizat ve tıbbi gereç teslim etti .

Teslimat, Avustralya başbakanı Scott Morrison’ın ülkenin savunma gayeli askeri yardım sağlayacağını açıklamasının akabinde geldi.

HARKİV’DE İNSANİ KORİDOR UMUDU

07.34
Ukrayna’nın Rusya ile müzakere heyetinde yer alan David Arachamija, doğudaki Harkiv kentinden bir insani koridorun Pazar günü açılabileceğinden umutlu olduğunu deklare etti.

RUSYA’NIN SIRADAKİ MAKSADINI AÇIKLADI

06.11
Ukrayna, Rusya’nın elektrik santrali barajını ele geçirmek istediğini söylemiş oldu.

Pazar günü erken saatlerde yayınlanan bir raporda, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın Kiev’in yaklaşık 150 km güneyinde Dinyeper Irmağı üzerinde bulunan Kaniv hidroelektrik santralinin barajını ele geçirmeyi planladığını söylemiş oldu.

Şimdiye kadar Rus kuvvetleri, Zaporizhzhia’daki Avrupa’nın en büyük nükleer santrali de dahil olmak üzere biroldukça güç altyapı tesisini tahrip etti, saldırdı yahut ele geçirdi.

04:41 ABD Lideri Joe Biden ile Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’in, Ukrayna’daki son durum hakkında telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

04:34 Ukrayna’da iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Lideri David Arakhamia, Harkiv’de bugün insani yardım koridorunun açılabileceğini bildirdi.

Arakhamia, toplumsal medya hesabından bir takipçisinin Harkiv’de insani yardım koridorunun açılıp açılmayacağı ile ilgili sorusuna verdiği yanıtta, kelam konusu koridorun bugün açılabileceğini söz etti.

Dün, Volnovaha ve Mariupol kentlerinde insani yardım koridorları oluşturulmuştu.

3 Mart’ta Ukrayna ile Rusya içinde yapılan müzakereler kararında Ukrayna’da sıkıntı durumda olan yerler için insani koridor açılması ve bu bölgelerde süreksiz ateşkesin sağlanması konusunda mutabakata varılmıştı.