Rusya’nın Ukrayna işgali 26. gününde: Rusya’nın davetine Ukrayna’dan ret

Haris

New member
Ukrayna ile Rusya içinde 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma sonucu almıştı. Çağdaş Ukrayna’nın Rusya’nın dayanağıyla kurulduğunu argüman eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 26’ıncı gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin bir fazlaca noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri alanda istediği süratte ilerleyemediği için sivil yerleşimleri de vurmaya başlarken, Batı dünyasından Moskova’yı maksat alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

08.10 Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Rusya’ya karşı savaşan Ukrayna’ya 5 milyon Yeni Zelanda doları (yaklaşık 3,45 milyon Amerikan doları) pahasında ölümcül olmayan askeri materyal takviyesinde bulunacaklarını bildirdi.

“PUTİN İLE TAHMİNEN DE KUDÜS’TE GÖRÜŞECEĞİZ”

03.15
Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile er ya da geç diyalog için bir ortaya geleceğini ve bu görüşmenin Kudüs’te bile düzenlenebileceğini belirtti. Zelenskiy, barışın sağlanması için Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile diyalog kurmanın gerekliliğine dikkati çekerek, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “İsrail Başbakanı (Naftali Bennett) bize Rusya ile diyalog davetinde bulunuyor ve onun için minnettarım. Bu (çağrı), er ya da geç Putin’le gerçekleşecek bir diyalogla ilgilidir ve Kudüs’te bir toplantının yapılması bile mümkün. Şayet bu mümkün olursa barışın sağlanması için gerçek bir karar olur.”

BAŞŞEHİR KİEV’DE PATLAMA

01.45
Rusya ordusu tarafınca, Ukrayna’nın başşehri Kiev’in kent merkezine yakın noktada yer alan Podilskyi ilçesine füze hücumları gerçekleştirdi. Rusya tarafınca düzenlenen akınlarda 1 kişi ömrünü kaybetti. Mevcut bilgilere nazaran, patlamaların bir alışveriş merkezi ve kimi apartmanlarda gerçekleştiğini kaydeden Kiev Belediye Lideri Vitaliy Kliçko, “Kurtarma grupları, sıhhat nazaranvlileri ve polis olay yerinde” dedi.

TARAFLAR ORTASINDAKİ MÜZAKERELER DEVAM EDECEK

01.00
Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya ile Ukrayna içindeki savaşta ateşkes sağlanması için başlatılan müzakerelerin 21 Mart Pazartesi günü çevrim içi devam edeceğini bildirdi. Podolyak, Rusya ile Ukrayna içindeki müzakereler ile ilgili yaptığı açıklamada, müzakerelerin bugün çevrim içi devam edeceğini belirterek, “bir evvel çalışma alt kümelerinde son derece ağır bir çalışma vardı” dedi.

MARİUPOL’DEN İNSANİ YARDIM KORİDORLARI AÇILACAK

00.00
Rusya Savunma Bakanlığı, 21 Mart sabah prestiji ile Mariupol’den insani yardım koridorlarının açılacağını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Denetim Merkezi Lideri Mihail Mizintsev, yaptığı açıklamasında, Ukrayna’daki insani yardım koridorları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu, Moskova saatiyle 10.00’dan itibaren Mariupol’den doğu ve batıya insani yardım koridorlarının açılacağını belirtti.

KAYNAK: HABER7