Rusya’nın Ukrayna işgali 7. gününde: Rus ordusu kaç asker kaybettiğini birinci kere deklare etti

Haris

New member
Ukrayna ile Rusya içinde 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma sonucu almıştı. Çağdaş Ukrayna’nın Rusya’nın dayanağıyla kurulduğunu sav eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.


Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 7’inci gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin bir fazlaca noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri alanda istediği süratte ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı gaye alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

23:22 Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ile savaşta Rus askerlerinden 498’inin hayatını yitirdiğini ve 1597’sinin yaralandığını bildirdi.

23:00 Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna’nın başşehri Kiev’de tren istasyonunun yakını vuruldu.

22:00 Rusya, ABD Büyükelçisini ülkeden hudut dışı etti.

21:55 Ukrayna Savunma Bakanlığı, 7 bin Rus askerinin öldürüldüğünü yüzlercesinin ile esir alındığını deklare etti.


NATO’DAN ROMANYA’YA ASKER SEVKİYATI

21:15
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı daha sonrasında birinci defa harekete geçirilen NATO Mukabele Kuvveti’ne mensup 500 Fransız askerleri Romanya’ya ulaştı.

ALMAN SİLAHLARI UKRAYNA’DA

20:20
Alman Haber Ajansının (DPA) yayımladığı haberde, hükümet etraflarından edinilen bilgiye bakılırsa Almanya’nın sağladığı silahların Ukrayna’ya teslim edildiği açıklandı.

GÖRÜŞMENİN YERİ VE TARİHİ TEKRAR DEĞİŞTİ

19:40
Rusya, Ukrayna ile müzakerelerin yeri ve saati bir daha değişti. Daha evvel bugün akşam saatlerinde Polonya hududunda yapılacağı açıklanan müzakerelerin ikinci ayağının, 3 Mart’ta sabah Belarus sonundaki Brest’te gerçekleştirileceğini bildirdi.

19:35 ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’da savaş cürmü işlediğine inanıp inanmadığı sorusuna, “Bunu hayli yakından takip ediyoruz. Bunu söylemek için hayli erken” dedi.


18:20 Twitter, Rus devlet medya hesaplarına erişimi kısıtlamaya karar verdi.

18:00 Rus heyetinin Ukrayna ile yapılacak müzakereler için yola çıktığı belirtildi. Müzakereler Belovezhskaya Pushcha bölgesinde yapılacak.

17:52 Ukrayna, Rusya’nın Harkov ve Kiev’e gerçekleştirdiği ataklarda, İskender füzelerinin kullanıldığını deklare etti.

15:45 Ukrayna Acil Durumlar Servisi, Rusya’nın 7 gündür süren hücumlarında 2 binden çok Ukraynalı sivilin öldüğünü duyurdu.

15:10
Avrupa Birliği, Rusya’nın 7 bankası (Bank Otkriti, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank, VNESHECONOMBANK (VEB) ve VTB BANK, SWIFT) hakkında uluslararası para transfer sistemi SWİFT üzerinden çıkartılmasında karar kıldı. AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün alınan değerli Rus bankalarının SWIFT ağıyla temasını kesme sonucu, Putin ve Kremlin’e fazlaca net bir sinyal daha gönderecek” sözünü kullandı.

15:00 Rusya, kamu binalarını gaye alan taarruzlarını sürdürüyor. Harkov Vali yardımcısının yaptığı açıklamaya nazaran, Ukrayna’nın Harkov belediye meclisi binasına bir füze isabet etti.

14:02 Kiev Belediye Lideri Kliçko, “Rus birlikleri başşehir Kiev’e daha yakın” açıklamasında bulundu. Gece boyunca Bila Tserkiv , Bucha ve Gostomel’de şiddetli çatışmaların devam ettiğini belirten Kliçko, “Kiev ayakta ve ayakta kalmaya devam edecek” dedi.

13:45 Almanya Başbakanı Olaf Scholz: “NATO ülkeleri Ukrayna’ya askeri müdahalede bulunmayı planlamıyor.”


13:34
Rusya’nın mahpustaki muhalefet önderi Aleksey Navalny, Rusya’daki ve Belarus’taki halkı kentlerinin meydanlarına gitmeye ve Ukrayna’nın işgalini protesto etmeye davet etti.

LAVROV’DAN 3. DÜNYA SAVAŞI UYARISI

12:44
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan 3. Dünya Savaşı uyarısı: “Batının yaptırımlarına hazırlanmıştık. Lakin bunların atletleri, aydınları, sanatkarları ve medya kuruluşlarını maksat alacağını beklemiyorduk. Ukrayna’nın nükleer silah elde etmesine müsaade vermeyeceğiz. 3. Dünya Savaşı nükleer ve yıkıcı olur.”

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI, UKRAYNA’NIN KAYIPLARINI AÇIKLADI

11:25
Rus askeri birliklerinin, Ukrayna’da 1502 askeri altyapı tesisini imha ettiğini söyleyen Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna ordusuna ilişkin 472 tank ve zırhlı araç, 63 hayli namlulu roketatar, 206 top, 336 özel askeri aracın imha edildiğini bildirdi.


10:25 Zelenskiy: “Rusya, Ukrayna’nın tarihini yok etmeye çalışıyor, Ukrayna’da bombalarla, hava akınlarıyla ve füzelerle galip çıkamayacaklar. 6 bin Rus askeri öldürüldü. Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne girmesi desteklenmeli. Tarafsız kalmanın vakti değil.”

RUSYA HERSON’U ELE GEÇİRDİ

09:50
Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun Herson kentinin denetimini ele geçirdiğini deklare etti. Rus ordusunun buradan Odessa’ya ilerlemesi bekleniyor. Odessa da düşerse, Ukrayna’nın Karadeniz’e çıkışını büsbütün kesilmiş olacak.


08:56 ABD havacılık ve uzay şirketi Boeing, Rus havayollarına verdiği takviyesi askıya alacağını duyurdu.

08:34 Harkov Valisi: “Rus hücumlarında 21 kişi hayatını kaybetti, 112 kişli de yaralandı.”


07:46
Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko, Ukrayna hududundaki askeri birliklerinin büyüklüğünü iki katına çıkarmaya karar verdiklerini deklare etti. Ülkesinin güvenlik kurulunda konuşan Lukaşenko, “Üst seviyede eğitilmiş birlikler Belarus’a karşı rastgele bir askeri operasyon yapılmasını engellemek için bölgeye gönderilecek” dedi.


07:22 Rusya Devlet Lideri Putin, Rusların 10 bin dolardan fazla dövizle ülkeyi terk etmelerini yasaklayan kararnameyi imzaladı. Yasak bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

07:10 ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısı niçiniyle ABD’nin hava alanını tüm Rus uçaklarına kapattığını duyurdu.

GÖZLER BUGÜN YAPILACAK İKİNCİ GÖRÜŞMEDE

06:50
Rusya-Ukrayna içindeki 2. barış görüşmeleri bugün yapılacak. Müzakerelerden ateşkes çıkması umut ediliyor.

06:20 Ukrayna ordusu, Rus hava birliklerinin Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti Harkov’a indiğini duyurdu.

KAYNAK: HABER7