Rusya’nın Ukrayna’ya işgalinde 10. gün: Fransa, BMGK’yı acil toplantıya çağırdı

Haris

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu taarruzlarda 10. güne girildi. Dün özellikle Zaporijya Nükleer Santrali alanındaki çatışmaların yaşattığı telaşlı bir gün geride kalırken, sıcak çatışmalar ve Rus bombardımanı da sürdü. Putin dünkü açıklamasında, komşu ülkelerine ‘normalleşme’ daveti yaparken, Ukrayna konusundaki görüşlerinden ise taviz vermedi. Ukrayna cephesi de Rusya’nın talepleri niçiniyle müzakerelerin hayli güç geçeceğinin lakin süreceğinin bildirisini verdi.

NATO’dan gelen açıklama ise dikkatleri başka ülkelere çevirdi. Genel Sekreter Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna saldırısının akabinde Gürcistan ve Bosna Hersek’te de benzeri badirelerin yaşanabileceğini söyleyerek, birliğin buna karşı tedbirler aldığını aktardı ve “Gelecek günlerde daha makûs günler bizi bekliyor. Daha fazla mevt, yıkım goreceğiz” dedi.

Pekala, Rusya’nın Ukrayna akınlarında son durum ne, kentlerde neler oluyor? İşte dakika dakika Ukrayna’da yaşananlar…

02.20 MOODY’S UKRAYNA’NIN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Ukrayna’nın kredi notunu “B3″ten “Caa2″e düşürdü.

Moody’s’den yapılan açıklamada, Ukrayna’nın kredi notunun düşürüldüğü bildirildi.

Açıklamada, ülkenin kredi notunun “B3″ten “Caa2″ye indirildiği ve kredi notunun daha fazla düşüş için incelemede kalmaya devam ettiği kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının Ukrayna’nın borcunu ödeme kabiliyetini zedeleyeceği belirtilen açıklamada, savaşın Ukrayna’nın üretim kapasitesinde hasar yaratması niçiniyle ekonomik ve mali gücü üzerinde önemli tesir yaratacağı söz edildi.

02.00 FRANSA, UKRAYNA’DAKİ NÜKLEER TESİSLER İÇİN BMGK’Yİ ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna Savaşı niçiniyle Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliğinden derin kaygı duyduğunu söz ederek ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nu (BMGK) acil toplantıya çağırdığını belirtti.

Elysee Sarayından yapılan yazılı açıklamada, Macron’un Rus kuvvetlerinin nükleer tesislerine yönelik atağın her türlüsünü şiddetle kınadığı kaydedildi.

Macron’un Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliğinden derin kaygı duyduğu söz edilen açıklamada, bu hususta Fransa’nın milletlerarası ortaklarıyla BMGK’yi acil toplantıya çağırdığı açıklandı.

Ukrayna’daki yetkililerin nükleer tesislerin denetimi sağlaması için Rusya’nın “yasa dışı ve tehlikeli” askeri hareketlerine son vermesi gerektiği tabir edilen açıklamada, Macron’un Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi ile telefonda görüştüğü aktarıldı.

Rusya-Ukrayna savaşının birinci günlerinde ülkenin kuzeyindeki Rus güçleri, Çernobil Nükleer Santrali’nin denetimini ele geçirmişti.

Ülkedeki 4 tesiste 15 aktif nükleer reaktöre sahip olan Ukrayna, kullanılan elektriğinin yaklaşık yarısını bu santrallerden sağlıyor.

01:41 HACKER’LAR RUSYA’YA SAVAŞ AÇTI

Ukrayna’da hükümetin siber güvenlik yetkilileri, dünyanın dört bir yanından binlerce istekli hacker ve IT uzmanının Ukrayna’nın savunmasına yardım etmek için bir ortaya geldiği ve Rus tertiplerine siber akınlar düzenlediğini deklare etti.

01:28 BLOOMBERG VE CNN’DEN FLAŞ KARAR

ABD Merkezli yayın kuruluşları CNN ve Bloomberg, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşa ait “sahte bilgi yayanlara” 15 yıla kadar mahpus cezası önbakılırsan düzenlemeyi onaylamasının akabinde Rusya’daki faaliyetleri askıya aldıklarını duyurdu.

01:25 HARRIS AVRUPA YOLCUSU

ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris, 9-11 Mart tarihlerinde Rusya-Ukrayna savaşını ve ABD’nin NATO’nun doğu kanadına verdiği dayanağı görüşmek üzere Polonya ve Romanya’ya gidecek.

Açıklamada, “Harris’in ziyareti, Rus saldırısı karşısında NATO ittifakının birliği ve gücünün, ABD’nin NATO’nun doğu kanadına verdiği takviyenin bir göstergesi olacaktır. Ayrıyeten bu ziyaret ile Ukrayna halkına takviye olmak için sarf edilen kolektif eforlar da vurgulanacaktır.” tabiri kullanıldı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da 6-11 Mart tarihleri içinde İngiltere, Letonya, Almanya ve Polonya’yı ziyaret ederek Rusya’nın Ukrayna’ya akınıyla ilgili temaslarda bulunacak.

01:22 ABD GÜÇ BAKANLIĞI GARANTİ VERDİ “SIZINTI YOK”

ABD Güç Bakanlığı yetkilileri, sensörlerin Zaporojia Nükleer Santrali’nden ışınım sızıntısı göstermediğini deklare etti.

01:06 SAVAŞTAN KAÇANLARIN SAYISI ARTIYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya atakları sürerken ülkeden ayrıldıktan daha sonra Polonya’ya gelen Ukraynalı siviller, Medyka bölgesindeki hudut kapısında. Ülkeden ayrılan kişi sayısı 1 milyonu aştı.

00:46 ZELENSKI’DEN NATO’YA VERYANSIN

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski “Yeni atakların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, şuurlu bir kararla Ukrayna’nın hava alanını kapatmama sonucu aldı. Bu günden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek” dedi.

00:12 KULBAKİO HAVAALANI GERİ ALINDI

Ukrayna’da Nikolaev yakınlarındaki Kulbakino Havaalanı, Ukrayna askerlerinin operasyonlarının akabinde Ruslardan geri alındı. Operasyonun akabinde Rus askerlerinin havaalanında büyük kayıplar verdiği bilgisi paylaşılırken, Ukrayna askerleri tarafınca Rusların elinden alınan havaalanına bir daha Ukrayna bayrağı çekildi.

00:03 310 TÜRK VATANDAŞI DAHA YOLA ÇIKTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’dan 310 Türk vatandaşın daha yola çıktığını, toplam tahliyenin 11 bin 24 kişi olduğunu deklare etti.

KAYNAK: İHA