Savaşın gölgesindeki Ukrayna’nın başşehri Kiev’in caddeleri canlanmaya başladı

Haris

New member
Ukrayna ordusunun Kiev bölgesini denetim altına almasıyla vatandaşların başşehre dönmeleri ve Paskalya Bayramı haftasında meydan ve parklara akın etmesi dikkat çekti.

Oyun parklarının çocuklarla dolmaya başladığı kentte, bir fazlaca gencin cadde ve sokaklarda yürüdüğü görüldü.

Kiev’de şahsî ve toplu ulaşım araçları ağırlaşırken, işletmeler, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar yavaş yavaş faaliyete geçmeye başladı.

Savaş niçiniyle kurulan barikatların kimilerinin kaldırıldığı Kiev’de kimi bazı sirenler çalıyor ve gece sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

“Başka bir yere gitmek istemiyoruz”

Çocuğu ile parka gezmeye çıkan Kiev sakinlerinden Ekaterina, 2-3 hafta öncesine kadar kentin boş olduğunu belirterek “Sabahları sokağa çıktığımızda ömrün olduğunu artık görüyoruz. Yaşamak istiyoruz.” dedi.

Ülkenin kimi bölgelerinde çatışmaların devam ettiğine dikkati çeken Ekaterina, bunun üzücü olduğunu söylemiş oldu.

Ekaterina, Kiev’i ağır çatışmalar esnasında terk etmediklerini belirterek “Başka bir yere gitmek istemiyoruz. Konutumuzda kalacağız. Burada konutumuz, işimiz. Bizi kimse konutumuzdan kovamaz.” sözünü kullandı.

“Mücadele etmeye devam edeceğiz”

Kiev sakinlerinden Olga da ülkedeki durumdan üzgün olduğunu lisana getirerek “Canım hayli sıkkın. Beni hayatta tutan bir tek çocuğum var. Onun için hislerime hakim olmaya çalışıyorum.” biçiminde konuştu.

Buça ve İrpin kentlerinin Kiev’e yakın olduğuna dikkati çeken Olga, “Evimizdeydik ve oradaki patlama seslerini duyuyorduk. Lakin buradan gitmeyi planlamıyoruz. Kendi topraklarımızda kalacağız. daha sonrasına bakarız. Lakin uğraş etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Olga şöyleki devam etti:

“Bir an evvel zaferin kazanılmasını diliyorum. Zira barışa kavuşmak istiyoruz. Biz bunu hak ettik. Bizi müdafaaya çalışan askerlerimize de güç diliyorum ve onların bu karanlık gücün üstesinden gelmeleri için dua ediyorum. Çocuklarımızın da ülkemizde barış ortasında yaşamalarını istiyoruz.”

“Çatışmalar esnasında vahim anlar yaşadık”

Parkta bisikletiyle gezen Anastasiya, çatışmalar esnasında dehşetli anlar yaşadığını ve bu niçinle Kiev’den gitmek zorunda kaldığını anlatarak “Tehlikeli bölgelerde bulunan akrabalarımın durumunu daima merak ediyordum. Zira kimileri o bölgelerden çıkamıyor. Aslında tüm insanları düşünüyorum. Herkes sıkıntı durumda.” dedi.

Anastasiya, ülkesinin Rusya ile savaşta zafer kazanmasını ve insanların evvelinde yaşadıkları bölgelere dönmelerini istediğini lisana getirdi.

Kiev sakinlerinden İrene de kentin çatışmalardan daha sonra sakinleştiğini ve daha inançlı olduğunu söylemiş oldu.

KAYNAK: AA