Seferberlik daha sonrası Rusya’dan kaçışlar hızlandı: Gürcistan hududunda 20 km’lik kuyruk

Haris

New member
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 21 Eylül’de kısmi seferberlik ilan etti. Bunun akabinde silah altına alınmak istemeyen Ruslar, ülkelerini terk etmeye başladı. Uçak biletleri anında tükenirken kara yoluyla kaçışlar da sürüyor.

10 SAATTE HUDUT GEÇTİLER

Rusya’nın Gürcistan’la olan hudut kapısı Lars’da her geçen gün araç kuyruğu uzuyor. Bugün iki ülkenin hududunda 20 kilometrelik araç trafiği oluştu. Ruslar, Gürcistan’a geçebilmek için saatlerce beklediklerini söylemiş oldu. Bisiklet yahut yaya olarak gelenler ise “8-10 saat hudut geçebildik” dedi.

24 SAAT SÜREÇ YAPILACAK

Gürcistan Maliye Bakanlığı’nın Gelirler Yönetimi Başkanlığı, Rusya’dan ülkeye yolcu akışının artması sebebiyle Lars gümrük denetim noktasındaki durum hakkında açıklamada bulundu. Başkanlık, Lars’daki gümrük denetim noktasının özel bir çalışma moduna geçtiğini aktararak “24 saat gümrük denetim süreçlerinin yapılabilmesi için Gürcistan topraklarından geçen denetim noktalarında gümrük memuru sayısı artırıldı. Kamyonların gümrük denetim prosedürleri de kısmen ertelendi. Gümrük denetim noktalarının ortak idaresi çerçevesinde, artan milletlerarası navlun cirosunun sürdürülebilirliğini sağlamak için Gelirler Yönetimi, komşu ülkelerin Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan’ın ilgili gümrük yönetimleri ile ağır temas halindedir” sözlerini kullandı.

“SINIRDA DRAMATİK BİR DURUM YOK”

Gürcistan Maliye Bakanı Lasha Hutsishvili, Kabine toplantısının akabinde da kameralar karşısına geçti. Bakan Hutsishvili “Artan akışlar sebebiyle kurumlara her zamankinden daha fazla iş yüklendi. Hudut geçişlerinin suratını etkin olarak denetim eden, hem güvenlik birebir vakitte mali sistemden sorumlu bütün kurumların yükü arttı. Durum denetim altında. Hudut kapısında dramatik bir durum yok. Ülkeye giren ve çıkanların sayısı arttı, bu niçinle bu husus yakından takip ediliyor” halinde konuştu.

RUSYA ASKER YOLLADI

Bu ortada, Rusya, yaşanan yoğunluk sebebiyle Lars Hudut Kapısı’na zırhlı araç ve asker sevk etti. Rusya Federal Güvenlik Servisi, askerlerin, denetim noktası kurmak için değil, vatandaşların rastgele bir hudut formalitesini tamamlamadan denetim noktasını aşmak ve ülkeyi terk etmek istememesi için bir önlem olduğunu söylemiş oldu.

“GEÇİŞLER YÜZDE 23 ARTTI”

Rusya’ya bağlı Kuzey Osetya-Alanya Özerk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı İrbek Tomayev de “Son bir hafta ortasında, 115 bin kişi her iki istikamette Rusya-Gürcistan sonunu geçti. Bu gösterge bundan evvelki haftaya nazaran yüzde 23,3 daha fazla” biçiminde açıklama yaptı. Tomayev ayrıyeten “Son 1 haftada 37 bin 500 araç çift taraflı hareket etti. Şu anda Rusya-Gürcistan hududunda 3 bin 500 otomobil ve 1.300 kamyon kuyrukta bekliyor” sözlerini sarf etti.

“RUSLARA HUDUDUMUZU KAPATALIM”

Muhalefetteki Strateji Ağmaşenebeli Partisi’nin başkanı Giorgi Vaşadze hükümetten, ülkesinin hududunun Rusya vatandaşları için kapatılmasını talep etti. Vaşadze “Her gün on binlerce Rusya vatandaşı Gürcistan’a giriyor. Bu niçinle partimiz, Rusya vatandaşları için hududun derhal süreksiz olarak kapatılmasını talep ediyor” diye konuştu.

AJAN SUÇLAMASI

Gürcistan’ın ünlü siyaset bilimcisi Gia Khukhashvili ise şunları lisana getirdi: Rusya’dan kaçıp Gürcistan’a gelenlerin hepsi Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) casusu değil lakin işbirliği yapmak zorunda kalacaklar. Bu insanlardan kimileri direkt casus, kimileri ise gerçek mülteciler. Ancak savaş sebebiyle Rusya’dan firar edenler bir gün Gürcistan’da kendi gayeleri için hayli kolay manipüle edilecekler. Zira vatanlarına dönmek zorunda kalacaklar. İşlerini yapmazlarsa Rusya’ya geri dönemezler, bunu biliyorlar.

KAYNAK: İHA