“Şirketlerin %96’sı sürdürülebilir malzemeleri benimsiyor”

acromial

New member
FederlengoArredo, Yeşil ve Döngüsel ekonomi sektörlerindeki teknolojiler, hizmetler ve endüstriyel çözümler için Avrupa’daki uluslararası referans etkinliği Ecomondo’ya ilk kez katılımcı olarak katılarak, ilgili şirketleri de destekleyerek sürdürülebilirliğe olan bağlılığını teyit ediyor. Federasyon için Rimini’de geçirilecek dört gün, ahşap mobilya tedarik zincirini Yeşil Endüstrinin öncüsü haline getirme tutkusuyla bugüne kadar katedilen yolu kurumlar, paydaşlar, üniversiteler, araştırma merkezleri ve sektör operatörleriyle paylaşma fırsatı olacak. Konuyla ilgili yetkili bir ses ve tanınmış ve tanınabilir bir rehber.

Sektördeki şirketlerin üretim, tasarım ve ürün yaşam döngüsünün tüm yönleri üzerinde çalışarak çevresel performansını artırarak bir süredir sürdürülebilirliğe kararlı olduklarını gösteren somut bir yol. Eylemler, Sembola Vakfı ile işbirliği içinde ilişkili şirketlerden oluşan bir örnek üzerinde yürütülen ve şirketler tarafından uygulanan stratejilerin güncellenmiş bir anlık görüntüsünü sağlayan bir Ankette haritalandırıldı ve ölçüldü. Ahşap mobilya tedarik zincirindeki şirketlerin %96’sı süreçlerinde sürdürülebilir malzemeleri benimsiyor; Üretimde %60’ı bir ölçüde yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmaktadır. Dahası, hemen hemen tüm şirketler ürün tasarımında en az bir döngüsel kriteri dikkate alıyor ve yarıdan fazlası döngüsellik odaklı iş modellerini uyguluyor. Şirketlerin çoğunluğu ürünün geri dönüştürülebilirliğine (%58,2), parçalara ayrılmasına (%37,5) ve yeniden kullanımına (%29,3), ambalajın azaltılmasına (%44) ve enerji tüketiminin (%54,9) azaltılmasına odaklandı.

Giderek daha fazla şirket, ürün yaşam döngüsü yönetimini iyileştirmek için faydalı hizmetler sunuyor. Üretim süreçlerine odaklanılarak bunların nasıl giderek daha verimli ve rekabetçi hale geldiği vurgulanıyor: Şirketlerin yaklaşık %70’i son üç yılda verimliliğe yatırım yaptı ve çevresel etkiyi azaltmak için üretim süreçlerini optimize etti (2021’de %64). Özellikle şirketlerin yarısından fazlasının üretim atıklarını dahili yeniden kullanım amacıyla geri kazandığı vurgulanıyor. Sadece bu da değil: Şirketlerin %55’i sürdürülebilirlik ve döngüsellik önlemlerinin ve süreç ve ürünlere yönelik çözümlerin uygulanmasına yönelik anlaşmalar, programlar ve projelerde yer alıyor, %17,9’u doğal yaşam alanı yenileme programlarını doğrudan etkinleştirmiş veya bunlara katılmış ve %50’si yapmayı planlıyor. yani yakın gelecekte.

Ahşap mobilya şirketleri aynı zamanda giderek daha etkili bir refah modeli için sürdürülebilirlik becerilerinin geliştirilmesini sağlamaya da kararlıdır. Şirket kaynakları açısından şirketlerin %41,3’ünde sürekli eğitim veya bilgilendirme programları bulunmaktadır. %27,2’si bir sürdürülebilirlik yöneticisi veya yöneticisi belirledi ve %43,5’i onu işgücüne dahil etmeyi planlıyor. Tedarikçi seçimi konusunda şirketlerin %76’sı çevresel boyutları dikkate alan değerlendirme kriterleri tanımladı (2021’de %56). Mobilya alanında şirketlerin %47,5’i yerel hammadde veya yarı mamul tedarik ediyor (100 km dahilinde) ve ahşap alanında dört şirketten üçü sertifikalı ahşap (FSC, PEFC) satın alıyor. Bugüne kadar şirketlerin %60’ından fazlası en az bir sistem sertifikasına sahiptir ve bunların %31’i ISO 14001’dir.

“Kendimizi çığır açıcı bir zorlukla karşı karşıya buluyoruz ve Federasyon, üretim modellerini yeniden düşünmede, iklim değişikliğini sınırlamada ve aynı zamanda ilgili şirketlerin pazarlarda rekabetçi kalabilmesi için gerekli koşulları yaratmada aktif bir lider olmaya karar verdi. FederlegnoArredo başkanı Claudio Feltrin, sürdürülebilir bir kalkınma modelinin gerçekten mümkün olabilmesi için kendi katkımızı yapmamızın gerekli olduğunu açıklıyor. Araştırmanın sonuçları bizi rahatlatıyor ve meslek olarak yeşil bir tedarik zinciri olduğumuzu gösteriyor ancak yol hala uzun ve karmaşık ve kimse bunu tek başına üstlenmeyi düşünemiyor. Ecomondo’da olmak aynı zamanda şu anlama da geliyor: Ekolojik geçişin en yetkili kahramanlarıyla bir sistem oluşturmak”.