Sürdürülebilirlik, Udine’deki Giro d’Italia CSR’nin dördüncü aşaması

acromial

New member
bu CSR Giro d’ItaliaCSR ve sosyal inovasyon şovu tarafından tanıtılan , İtalya’nın sürdürülebilirlik mükemmelliğini keşfetme yolculuğuna hiç durmadan devam ediyor. Torino, Messina ve Savona’dan sonra dördüncü etap, 10 Mart Cuma günü Udine’de Palazzo Antonini’deki Üniversite genel merkezinde yapılacak. Üniversite ve Animaimpresa derneği ile işbirliği içinde düzenlenen toplantının odak noktası, odun tedarik zincirinin sürdürülebilirliği, Made in Italy mobilya ve tasarım sektörü için temel. Udine toplantısına katılım, hem salonda hem de Salone’un YouTube kanalında akış halinde karma modda mümkün olacaktır. Günün tam programı, CSR ve sosyal inovasyon şovunun web sitesinde, şu anda “Değişim için yaşamak” başlığı altında 11. baskısında bulunabilir.

“Sürdürülebilir bir ahşap tedarik zinciri oluşturmak, sektördeki birçok şirket tarafından stratejik olarak kabul edilen bir hedeftir – diye açıklıyor. Salone organizatörü gruptan Rossella Sobrero -çünkü piyasanın ilgisi artıyor düşük çevresel etkiye ve yüksek sosyal etkiye sahip kuruluşlar ve ürünler. Verimli üretim sistemlerinin geliştirilmesi için aynı bölgede faaliyet gösteren şirketler arasında daha fazla işbirliğine de yol açan bir değişiklik”.

Eserlerin açılması için Udine Üniversitesi rektör yardımcısı Andrea Cafarellive yenilikçi fikirler ve hedefe yönelik projeler aracılığıyla şirketlerde, kuruluşlarda ve kurumlarda kurumsal sosyal sorumluluğu destekleyen bir dernek olan Animaimpresa’nın başkanı Valeria Broggian’a teşekkür ederiz. “Udine Üniversitesi – Cafarelli’nin altını çiziyor – artık tüm faaliyetlerimizde içsel olarak değerlendirilmesi gereken bir faktör olan çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğe giderek daha fazla bağlı. Tarihsel ve sürekli bir ilgi gösterdiği Friuli Venezia Giulia Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Cluster Legno Arredo Fvg ile bir işbirliği başlattık. yüksek öğretim ve araştırmada ortak bir planlama. Bu, Üniversitenin Ocak 2002’de 1976 depreminden sonra bölgeye prestij getiren iki Friulyalı sanayi kaptanı Marco Fantoni ve Rino Snaidero’ya fahri bir derece vererek yeniden canlandırıcı gücü nedeniyle ödüllendirmek istediği tarihi ve itici bir sektördür. Dünya”.

Fakat ahşap mobilya tedarik zinciri, Made in Italy ürünümüzün amiral gemisidir.FederlegnoArredo’nun verilerine göre 2022’de yaklaşık 57 milyar avroluk bir üretim değerine ulaşan (2021’e kıyasla +%12,7). İlgili sektörler çeşitlidir: yaklaşık 29 milyar Euro’luk üretim cirosu olan mobilya makro sisteminden, ahşap makro sistemine (üretim cirosu 23 milyar Euro’nun üzerinde), 4 milyar Euro’yu aşan ahşap ticaretine kadar.

Her biri “sürdürülebilir devrim”, bölgenin kahramanlarıyla yapılan iki sesli diyalogların Udine sahnesinde anlatacağı gibi. Assolegno Başkanı Marco Vidoni’nin takdim ettiği ilk toplantıda Friuli Venezia Giulia’da tüm sektörü en çok temsil eden şirketlerden biri olan Fantoni’nin Genel Müdürü Giorgio Barzazi söz alacak. Ağaç işlemede yaklaşık 140 yıllık bir deneyime sahip olan Grup, bugün, örneğin ilk kez ahşap bileşeni olan MDF panelleri üretmeye öncülük eden inovasyona yapılan önemli yatırımlarla sektörün sürdürülebilirliğe dönüşmesine öncülük ediyor. %50 geri dönüştürülmüş malzemeden türetilmiştir ve geleneksel panellerle aynı performansı korur.

Bunun yerine, COMINshop tarafından uygulanan sosyal sürdürülebilirlik stratejisi, Pordenone’de ArtU’yu yaratan insan sermayesine odaklanıyor; bu, topluluğa açık, etkinliklere, kültürel toplantılara ve değişime sistemik yaklaşımlar gibi eğitim atölyelerine ev sahipliği yapan bir alan. Deneyim, Udine Üniversitesi’nde profesör olan Renata Kodilja tarafından tanıtılan CEO ve Marka Elçisi Andrea Bravin tarafından anlatılacak.

Bir başka erdemli örnek de, iş modelini ürün tasarımından ömrünün sonuna kadar döngüsel ekonomiye dayandırarak tamamen revize eden ve sosyal amaçlı yenileme ve iyileştirme projelerini teşvik eden Braida olacaktır: durağın ev sahibi sahibi Lorenzo Braida, Udine Üniversitesi’nde profesör olan Francesco Marangon tarafından tanıtıldı.

Rilegno Konsorsiyumu’nun iletişim müdürü Elena Lippi ve Grattoni 1892’nin sahibi Andrea Grattoni, belirli bir yenilikçi projeye hayat vermeyi başarmış olan hammaddenin değerlendirilmesi ve yeniden kullanımı konusuna da müdahale edecekler: tasarım yarat ahşabı sıfır atık mantığıyla geri kazanarak mobilyalar ve benzersiz parçalar, hatta 5.560 yıl öncesine dayanan, toprak altından “çıkarılmış” bir karaağaç fosili kullanacak kadar ileri gidiyor.

Tüm bu deneyimler, Friuli Venezia Giulia’nın liderliğini üstlendiği tüm sektör için yararlı olan bir bilgi ve beceri zenginliğini temsil etmektedir. Ormanların işgal ettiği bölgesel alanın %41’i, büyük ölçüde dağlık alanda (% 93), 324.000 hektarlık bir alan için. Acop Components’ın sahibi ve yöneticisi Alessandro Zanetti ve Legno Servizi’nin başkanı ve Forestry FVG kümesinin yöneticisi Carlo Piemonte.