Suudi Arabistan ile ABD’nin ortasını açan Trump ayrıntısı: Biden ile bu yüzden görüşmüyorlar

Haris

New member
Suudi Arabistan, son senelerda ABD ile hiç olmadığı kadar sıkı bir bağlantı içerisinde bulunmuş, bilhassa ABD’nin eski Lideri Trump ile sıkı ticaret bağlantıları geliştirmişti. Trump’ın akabinde nazaranve gelen Biden’ın gerek Cemal Kaşıkçı bahisleri, gerek insan hakları üzerinde yaptığı açıklamalar iki ülke içindeki münasebetlerin açılmasına niye olmuştu. Son olarak Ukrayna konusunda Biden’ın görüşme gerçekleştirmek istediği Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ABD Liderine randevu vermemesi ve tarafını belirli etmemesi bardağı taşıran son damla oldu.

İki ülke içindeki alakalar ile ilgili İngiliz Guardian’da çarpıcı bir tahlil yayımlandı. Tahlilde yer alan teze nazaran Biden ile Muhammed bin Selman’ın bağlantı kurmamasının gerisinde, Suudi Velaht Prensin hala Trump’ın nazaranve geleceğine duyduğu inanç yer alıyor.


PETROL ATAĞI CEVAPSIZ KALDI

ABD Lideri Biden, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artırarak Rusya’nın petrole dayalı gelirlerini düşürmeye çalışmak üzere Selman ile görüşme talebi Riyad tarafınca olumsuz karşılık buldu. Bu noktada Biden, Prens Selman’ı ikna etmek için temaslar sürdürürken, Suudi idaresinin Biden’a aralı olmasının akabinde çarpıcı bir gerçek çıktı.

TRUMP BEKLENTİSİ

Prens Selman’ın bu tutumunun arkasında, Trump ile olan münasebetinin olduğu İngiliz Guardian tarafınca yazılan makalede yer aldı. Selman’ın Trump’ın bir daha başkanlık koltuğuna oturacağına ait beklentisinin yer aldığı belirtilen yazıda, “Selman’ın ABD ile münasebetlerde 2024 yılı için kumar oynadığı” sözleri kullanıldı.

TRUMP’IN DAMADINA 2 MİLYARLIK DESTEK

Yazıda kelam konusu iddiayı kuvvetlendirecek bir diğer ayrıntı da yer aldı. Suudi Arabistan’ın Trump’ın damadı Jared Kushner tarafınca yönetilen bir yatırım fonuna 2 milyar dolar dayanakta bulunurken, bu takviyenin Suudilerin Donald Trump’ın nazaranve dönüşüne inancı üzere göründüğü olarak değerlendirildi.


Yazıda kelam konusu argümanları doğrulayan bir öbür ayrıntı ise, Biden’ın partisi olan demokratların, Suudi Arabistan ile bağlantılarda Damat Jerad Kushner’in bir daha ortaya çıkmasına duydukları reaksiyonlar oldu. Demokrat Senatör Elizabeth Warren, kelam kousu alakaların türel açıdan uygun olup olmadığına “gerçekten dikkatli bir biçimde bakması” gerektiğini söz etti.

KAYNAK: HABER7 ÇEVİRİ