Tatil Cenneti Isparta Kuyucak | Gezi Rehberi | Otel TavsiyeleriAna

Hasan

New member
Isparta Lavanta Bahçeleri
Isparta‘ya bağlı Keçiborlu ilçesinde yer edinen Kuyucak…Nam-ı öteki Lavanta Kokulu Köy… Etrafı Toros Dağlarıyla çevrili ovaların bir çok lavanta tarlalarıyla kaplı şirin bir köydür.

Lavanta, bu topraklara 1970’li yıllarda getirilmiş ve üretimine o yıllarda başlanmıştır, şuan Türkiye’deki toplam lavanta üretiminin ortalama %93’ünü bu köyümüz karşılar durumda. O şekilde ki köy halkı ekonomisinin ciddi bir kısmını lavantadan karşılıyor.Bir tek üretim açısından değil, gezim açısından da lavanta Kuyucak‘ı gözde bir hale getiriyor; Şu demek oluyor ki Kuyucak lavanta ile markalaşıyor ve bu yönde kendini geliştirmeye devam ediyor. Hatta ‘Gelecek Turizmde‘ projesiyle desteklenip yöre halkından bazı bayanlar lavanta hakkında eğitim dahi alıyorlar. Anlaşılan o ki gülleriyle meşhur olan Isparta ilimiz artık lavantalarıyla da adından epeyce bir söz ettirecek.

Lavanta nedir?
Lavanta, Latince’de ‘yıkanmak‘ anlamına gelen hoş kokulu mavi yada mor renklere haiz bir çiçektir. Anavatanı Akdeniz’dir. Boyları en oldukça 1 metreye kadar uzar. Mevsimi Haziran-Ağustos aylarıdır. Haziran’da çiçekleri açmaya başlamış olan lavantanın Temmuz sonu Ağustos başı şeklinde hasadı yapılır. Şu demek oluyor ki fotoğraf çekmek için en ideal amanı temmuzun ilk 2-3 haftasıdır.
Lavanta Kokulu Köyde Neler Yapılabilir?
Bana soracaktır olursanız en oldukca keyif alabileceğiniz aktivite fotoğraf safarisi olacaktır bu yüzden buraya gitmeden ilkin size Lavanta bahçelerinde en iyi kareyi iyi mi yakalayabileceğinize dair ipuçları vermek isterim.

1. Renk renk giyinin

Bayanlar için:bilhassa beyaz,mor,mavi,sarı tonlarında tek renk elbise tercih etmeniz niçin diye soracaktır olursanız fotoğrafta bu renkler inanılmaz güzel patlıyor ve lavantalar içinde adeta peri kızı izlenimi yaratıyor.Erkekler için de aynı tonlarda t shirt yada keten gömlek tavsiye edebilirim.

2. Şapka alın

Kesinlikle fakat ne olursa olsun yanınıza şapka alın.Şapka cidden fotoğrafa ayrı bir uyum katıyor ek olarak sizi yazın kavurucu sıcağından da koruyacaktır.

3. Hediyelik eşya alın

Köyde yöre halkının sattığı lavantadan taçlar, demet demet lavantalar ve sepette lavantalar benzer biçimde şeklinde hediyelik eşyalar mevcut. Oralara kadar gitmişken almadan dönmeyin. Bu tarz şeyleri fotoğrafta aksesuar olarak kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim, bu şekilde hem bu köyden size güzel bir hatıra kalır, hem de yöre halkının ekonomisine küçük bir katkıda bulunmuş olmuş olursunuz.

4. Gün doğumunu ve gün batımını izleyin

Bana kalırsa burada en güzel fotoğraflar gün doğumu ve gün batımında çekilir eğer vaktiniz var ise her ikisini de kaçırmamanızı tavsiye ederim.Bilhassa günün bu vakitlerinde Lavantalar Burdur Gölü ile beraber enfes bir görüntü oluşturuyor.Inanırım ki mükemmel kareler yakalayacaksınız.

5. Ustalaşmış fotoğrafçıysanız kesinlikle çekime gelin

Ustalaşmış fotoğrafçıysanız, işte tam da doğru adres burası. Mükemmel kompozisyonlar yakalayabileceğiniz, ışığın da dğru kullanımıyla muhteşem sonuçlar elde edeceksiniz.