TBMM Lideri Şentop, İstanbul’da dini cemaat başkanlarıyla iftar sofrasında buluştu

Haris

New member
Şentop, Hasköy Kültür Sanat ve Şov Merkezi’nde düzenlenen ve epeyce sayıda davetlinin katıldığı “Beyoğlu İftarı”nda yaptığı konuşmada, ramazanın özel bir ay olduğunu söylemiş oldu.

Orucun başlı başına bir özgürlük ve onarma aksiyonu olduğunu lisana getiren Şentop, şu biçimde devam etti:

“Bugün ramazanın 10’uncu iftarını yaptık, birinci 3’te birlik kısmını bu biçimdece tamamlamış olduk. Ramazan özel bir ay, özel bir vakit dilimi. Bizim kültürümüzde 11 ayın sultanı denilmiş. Oruç da ramazanın en kıymetli ibadeti. Ramazan maddeten ve manen toplumsal hayatımızın da fazlaca daha farklı, insani kıymetlerin, hoş ahlakın, birbirimizle yardımlaşmanın öne çıktığı bir vakit. Ramazan ayı umuyorum ve diliyorum ki ruhumuzun dirilişinin vesilesi olur. Oruç beraberinde berbatlığın topyekun bir tasfiye aksiyonudur. Berbat his ve davranışları, uygun davranışlarla değiştirmek, faziletli hisleri yerleştirme hareketidir. Bu sebeple orucun bir armağanı da bütün afetlerden korunmak, palavradan, dolandan, dedikodudan arınmaktır.”

Tevrat ve İncil’den oruçla ilgili örnekler veren Şentop, orucun nefsi dizginlemek, beşerler içinde yardımlaşmayı ve birbirlerine olan merhameti arttırmak üzere hasletlerinin bütün dinlerde olduğunu aktardı.

Şentop, “Ramazan beraberinde infak, zekat, cömertlik, paylaşma ayıdır. Bizleri onarıp ihya etmeye gelen ramazan ayı umuyorum ki gönüllerimizin şifası, ruhumuzun diriliş vesilesi olur.” diye konuştu.

KAYNAK: AA