Tedarik zinciri hedefi için ahşap nitelikleri

acromial

New member
Çevreye ve yaşam kalitesine giderek daha fazla dikkat edilen bir dünyada, FederlegnoArredo yaşam konforunu ön plana çıkarmayı, sektörün güçlü yanlarını sistemleştirmeyi ve ahşap ve yüksek kaliteli ürünlerin evlerimizi nasıl iyileştirebileceğini, onları daha sürdürülebilir ve konforlu hale getirebileceğini vurgulamayı seçmiştir. Bu, 'Sürdürülebilirlik; konfor ve yaşam konforu' konferansının ana temasıdır. 5 Temmuz Cuma günü Mestre'deki NH Venezia Laguna Palace'da düzenlendi Federasyon içindeki dernekler tarafından ahşap, paneller, paketleme ve kapı, pencere ve ahşap zemin gibi iç mekan kaplamaları sektörlerini temsil eder. Aslında ahşap, düşük çevresel etkiye sahip ekolojik bir tercih olmakla kalmayıp, evlerimizde ve topluluklarımızda refahı ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik önemli bir adımdır.


Sürdürülebilir ve doğal malzemeler uzun vadeli refah getiriren geniş anlamıyla anlaşılmıştır: enerjik, akustik, termal ve çevresel. Örneğin, düşük emisyonlu malzemelerin kullanımı, soluduğumuz havanın kalitesi için temeldir, yorgunluğu ve alerji ve astım gibi solunum problemlerini azaltır.

İyi tasarlanmış pencerelerin sağladığı doğal ışık, sirkadiyen ritmi düzenlemek, ruh halini ve uyku kalitesini iyileştirmek için olmazsa olmazdır. Yeterli termal ve akustik konfor ayrıca stresi ve otoimmün hastalıkların başlangıcını azaltmaya yardımcı olarak sessiz ve konforlu bir ev ortamını destekler.Konferans, konunun ayrıntılı olarak ele alındığı ahşap derneklerinin yıllık toplantıları çerçevesinde düzenlendi Eudr düzenlemesi (Avrupa ormansızlaşmaya neden olmayan ürünler düzenlemesi)Bu düzenleme, işletmelere düşen ağır yükler ve tüm üretim sistemini cezalandırma riski nedeniyle tedarik zincirinin tamamındaki işletmeleri ilgilendirmektedir. FederlegnoArredo'nun çabaları, Eudr'nin sorunsuz bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve piyasa bozulmalarını önlemek için operatörlere ve tüccarlara gerekli tüm araçların sağlanmasını sağlamaya odaklanmıştır.

Mestre'deki etkinlik, sektördeki çeşitli oyuncular arasında tartışma fırsatı sundu ve FederlegnoArredo'nun tedarik zincirini ilgilendiren konulardaki faaliyetlerini sergilemesi için bir fırsat oldu. Bunlar arasında Ekotasarımdan genişletilmiş üretici sorumluluğuna, ormancılık mirasının yönetimi konusunda hızlı hareket etmezsek ortaya çıkacak odun hammaddelerinin kıtlığından, kısa tedarik zinciri hedefiyle İtalya'da Üretilen ürünlerin değerlendirilmesine, çevresel etkiyi değerlendirmek ve yüksek kalite standartlarını sağlamak için olmazsa olmaz olan sektör sertifikasyonlarına dikkat edilmesi gibi konular yer aldı.


Konu şu şekilde ele alındı: Franco BulianCatas'ın yöneticisi, ahşap mobilya ürünleri için Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi'nin (Lca: emisyonları, tüketilen kaynakları ve ürünlerin çevre ve sağlık üzerindeki etkilerini ölçmek için bir metodoloji) şirket performansını iyileştirmek ve yakın zamanda onaylanan Ekotasarım (Espr) düzenlemesine uyum sağlamak için bir araç olabileceğini açıkladı. Günther GantiolerTBZ direktörü, yaşam konforunu değerlendirmek ve binaların kalitesini tasarım düzeyinde de iyileştirmek için bazı en iyi uygulamaları sunmak üzere 'Aktif Ev' protokolünü sunma görevini üstlendi.Konferansa ayrıca şu kişiler de katıldı: Stüdyo Lombardini22Yaşam refahına yönelik yaklaşımını şu şekilde sunan Nervesa 21 vaka çalışması Burada, nörobilime dayalı yenilikçi araçların da kullanılması sayesinde, fiziksel mekan, duygular ve insan refahı arasındaki etkileşimin duyusal yönlerine dikkat çekildi.


Claudio FeltrinFederlegnoArredo başkanı, “hammaddeden bitmiş ürüne kadar tüm üretim döngüsünü kapsayan sektör, ahşap gibi özünde sürdürülebilir bir malzemenin değerlendirilmesi ve şirketlerin ekonomik sürdürülebilirliği ve üretim zincirlerine desteği asla göz ardı etmemesi gereken sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmak için gösterdiği büyük çabalarla öne çıkıyor. Bu nedenle – Feltrin'in altını çizdiği gibi – Federasyon üyelerinin çıkarları için Avrupa masalarında hazır ve tetiktedir”.

“Üretilen malların kalitesi, sürdürülebilir ve sertifikalı malzemeler, giderek daha dairesel hale gelen iş modelleri – Feltrin ekledi – gerçekten kısa bir tedarik zincirinin ve kültürel olan bir yolun aktif ve proaktif bir parçası olmaya karar veren bir endüstrinin güçlü yönleridir. Girişimcilerimiz ve uzmanlarımızla yaşam refahı konusundaki tartışmamız tam da bu yönde ilerliyor: Yasa koyucunun karar verdiği niceliksel hedeflere ulaşmanın bir yolu olarak değil, bireylerin ve toplumların hayatlarını etkileyen nitel hedefler için de yeni bir yaşam konseptinin itici gücü olmak istiyoruz ve somut olarak bunu başarabiliriz”.Hammaddenin kalitesinin ve kökeninin izlenebilirliği, aşağıdaki hususların da vurgulandığı gibi, önemli bir husustur: Paul FantoniAssopannelli başkanı: “Dünya çapında artan hammadde kıtlığına saygı gösteren daha etik bir ahşap kullanımı için kolektif sorumluluk artıyor. Bu, kullanılan ahşabın sürdürülebilirliği ve kökeninin yasallığı konusunda daha katı düzenlemeler benimsememize yol açmalıdır. Dahası, üreticilerin genişletilmiş sorumluluğunun güçlendirilmesi yoluyla tedarik zincirinin dairesel ekonomisini geliştirme ihtiyacına ek olarak, tüm ahşap ürünleri kategorilerine genişletilmesi için, ahşabın kademeli kullanım ilkesinin daha fazla paylaşılması ve düzenlenmesi, değerini en üst düzeye çıkarmak için gereklidir”.


Ayrıca, ahşabın sürdürülebilir olmasının yanı sıra karbondioksit kullanımı ve salınımı açısından da dairesel bir ekonominin parçası olduğu vurgulandı. “Sürdürülebilir orman yönetiminden elde edilen ahşabı kullanmak, tedarik zincirinin izlenebilirliğini sağlamak, yalnızca doğal kaynakları korumakla kalmaz, aynı zamanda orman ekosistemlerinin sağlığını da destekler” diye açıkladı. Alessandro CalcaterraFederlegnoArredo'da ormancılık/ormancılık sertifikasyonları temsilcisi. “Federasyon olarak, her zaman CO₂-nötr bir malzeme olan ahşabın kademeli kullanımını teşvik etmeye, kısa bir tedarik zincirine katkıda bulunmaya ve daha fazla ulusal öz yeterlilik umuduna bağlı kaldık”.


Yaşam konforu ve enerji verimliliği açısından, Andrea BazzichettoEdilegnoArredo başkanı, yüksek kaliteli yüzeyler üretmenin önemini vurguladı: “Yaşam konforuna ve ihtiyaçlarınıza uygun ürünlere yatırım yapmak yalnızca etik ve estetik bir tercih değil, aynı zamanda sağlığınız için de önemli bir karardır. Isıl konfordan parlaklığa, güvenlikten havadaki nem seviyesine kadar, ahşap zemin, kapı ve pencereleri tercih etmenin yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkilediği ve yaşamayı seçtiğimiz ortamları daha sağlıklı ve daha konforlu hale getirmeye yardımcı olduğu açıktır”.Yeşil binaya olan etkisi nedeniyle stratejik öneme sahip olan mantar sektörüne de büyük ilgi gösteriliyor. “Mükemmel termal ve akustik yalıtım özellikleri sayesinde inşaat ve yenileme projelerinde yaşam konforunu artıran ekolojik ve yenilenebilir bir malzemedir” diye vurguladı. Andrea Gava, Assoimballaggi başkanı. Ayrıca, her ton mantar 73 tona kadar CO₂ hapsederek küresel ısınmanın azaltılmasına yardımcı oluyor. Daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir evlerin teşvik edilmesinde bu kadar önemli rol oynayan bir sektörü temsil etmekten gurur duyuyoruz.”

Ahşap mobilya tedarik zincirinde ahşap makrosisteminde faaliyet gösteren yaklaşık 30.200 İtalyan şirketi bulunmaktadır ve 2023 yılını 21,6 milyar avroluk üretim cirosuyla kapatmıştır. FederlegnoArredo Çalışma Merkezi'nin son verilerine göre düşüş bir önceki yıla göre % -10,5'tir ve çeşitli sektörlerdeki farklı varyasyonlar: paketleme, ilk işleme ve paneller daha tutarlı bir negatif eğilim göstermektedir.

Genel veriler, toplamın %76'sını oluşturan ve -%11,5'lik bir düşüş gösteren ulusal pazar için üretim eğilimi tarafından belirleniyor. Duygulara gelince, temsili bir şirket örneği (Monitor Centro Studi FederlegnoArredo) tarafından birinci çeyrekte belirtilen tahmin, İtalya için mütevazı bir düşüş (-%1,9) ve ihracatın sabit kalması (+%0,6) olarak kalmaya devam ediyor. Veneto, Ahşap-Mobilya Tedarik Zinciri için, hem 8,2 milyar avroluk ciro (bunun 6'sı mobilya ve 2,2'si ahşap) hem de şirket sayısı (6.400) ve çalışan sayısı (45.000) açısından bölgeler arasında ikinci sırada yer alıyor. Ticaret dengesi 2,3 milyar avro. Los Angeles Tedarik Zinciri ihracatına gelince, Veneto 3,9 milyar avro (ulusal ihracatın %23'üne eşit) seviyesinde ve bunun 3,5 milyar avrosu mobilya ve yaklaşık 418 milyon avrosu ahşap için.